• Akademia Bezpiecznego Puchatka - podsumowanie programu

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka - podsumowanie programu


            Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Po przeprowadzeniu zajęć przez panią pedagog nasi pierwszoklasiści musieli zaliczyć Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Wszystkim naszym zdolnym uczniom udało się osiągnąć maksymalną liczbę punktów, dzięki czemu otrzymali „Puchatkowe Dyplomy”, a Szkoła Podstawowa w Masłowie uzyskała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. ☺
             

             

          • Kiermasz walentynkowy

          • Kiermasz walentynkowy

            W piątek przed feriami, Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowały kiermasz walentynkowy. Na specjalnie przygotowanym stoisku można było zakupić piękne, ręcznie robione kartki walentynkowe, słodkości z bilecikiem a nawet róże. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów a cały asortyment rozszedł się w ekspresowym tempie. Na długiej przerwie, ubrane na czerwono Wolontariuszki rozdawały zebrane w specjalnej walentynkowej poczcie kartki. Wszystkim w tym dniu towarzyszył na twarzach uśmiech. Obdarowywani otrzymywali gromkie brawa a niektórzy po swoją walentynkę wychodzili po kilka razy- gratulujemy 🥰 Podczas kiermaszu zebraliśmy prawie 80 zł. Fundusze te zostaną przekazane na zakup środków higienicznych do Różowych Skrzyneczek.

            A.S.

          • Bal karnawałowy

          • Bal

            Ach, cóż to był za bal!… Jak wiemy, trwa karnawał. W karnawale wszyscy urządzają bale, dlatego też 10.02.2023 r. w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Masłowie odbył się wspaniały bal karnawałowy. Sala wyglądała bajecznie i kolorowo. Przepięknie przebrane przedszkolaki i pierwszaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Razem świetnie się bawiły, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było się posilić słodką przekąską i napić soku. Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni – już teraz wymyślają pomysły na następne karnawałowe przebrania.

          • Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Masłowie na spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską


            Dzięki zaproszeniu, jakie otrzymaliśmy od pani Elżbiety Nowak - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy, nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Sędzią Anną Marią Wesołowską, które odbyło się 02.02.2023 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy.



            Wystąpienie Pani Sędzi miało charakter profilaktyczno-edukacyjny. Pani Anna Maria Wesołowska podawała przykłady z sali sądowej, które dotyczyły młodych ludzi. Poznaliśmy historie, które ze szkolnych korytarzy przeniosły się prosto na salę rozpraw. Okazało się, że nie tylko zła wola może zaprowadzić nas przed oblicze sądu. Często brak wyobraźni, nieznajomość prawa lub też zbieg okoliczności mogą spowodować, że trafimy do ośrodka dla nieletnich. Pani Sędzia przestrzegła młodzież, aby uważała na to, co robi, jak się do kogoś zwraca, gdzie i jakie treści umieszcza.

            Pani Sędzia Anna Maria Wesołowska zaprosiła na scenę jedną z uczennic i dała jej możliwość przymierzenia togi, w której prowadziła rozprawy, i w której nagrywała słynny program pt. „Sędzia Anna Maria Wesołowska". Nie obyło się też bez pytań o w/w dokument. Okazało się, że historie przedstawiane w programie wydarzyły się naprawdę, jednak ich postacie zostały tak zmienione, aby osoby, które brały udział w wydarzeniach nie mogły być rozpoznane. Padło też mnóstwo pytań do Pani Sędzi, np. o ulubiony sport, czy też o to, jak długo trzeba się uczyć, aby zostać sędzią i wiele, wiele innych. Pani Sędzia zachęciła uczniów, aby stworzyli w swoich szkołach kąciki prawne, a także, aby ustawili w korytarzu szkolnym tak zwane "Skrzynki korczakowskie", do których można wrzucać karteczki z opisanymi sytuacjami wymagającymi rozwiązania.


            Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tak wartościowym spotkaniu!

            A.S.


             

          • Turniej Halowej Piłki Nożnej

          • Zawody piłkarskie

             

            31.01.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach Halowej Piłki Nożnej
            o Mistrzostwo Gminy dla klas VI.

            Po zaciętej walce drużyna naszej szkoły zajęła V miejsce.

            W składzie naszej reprezentacji znaleźli się uczniowie klasy IV i klasy VI: Kacper Z., Roman O., Mateusz U., Antoni T., Oleksandr O., Giovanni A., Krzysztof U.

          • Zbiórka krwi

          • Sznowni Państwo!

            Potrzebna jest krew dla wychowanka Publicznego Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy.

            Miejsce oddania i grupa krwi nie mają znaczenia. Ważne, żeby oddając krew podać dane dziecka- KRZYŚ MILEWSKI !

          • Plebiscyt Edukacyjny Gazety Wrocławskiej

          • Plebiscyt Edukacyjny Gazety Wrocławskiej.

            Uroczysta gala wręczenia nagród najlepszym nauczycielom i placówkom oświatowym z województwa dolnośląskiego.

             

            Z radością informujemy, że w środę 25 stycznia w hotelu Scandic we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Edukacyjny 2022 zorganizowany przez „Gazetę Wrocławską”. Nagrody laureatom wręczali redaktor naczelny „Gazety Wrocławskiej” Janusz Życzkowski oraz Dolnośląski Wicekurator Oświaty Janusz Wrzał.
            W plebiscycie zostali nagrodzeni zarówno najlepsi nauczyciele jak i placówki edukacyjne - przedszkola, szkoły i uczelnie. W kategorii Szkoła Roku pierwsze miejsce w etapie powiatowym przyznano Szkole Podstawowej w Masłowie. Pani Dyrektor Paulina Pierchorowicz-Rączka z dumą i wzruszeniem odebrała dyplom oraz voucher o wartości 3000 zł. Tytuł Nauczyciela Roku klas 0-3 w powiecie trzebnickim otrzymała Magdalena Sadkowska – nauczycielka klasy pierwszej z naszej szkoły. Z rąk redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej” otrzymała dyplom oraz pamiątkowy medal. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że nasza mała wiejska szkoła została zauważona i doceniona w tak ważnym plebiscycie. Wszystkim uczniom, rodzicom i przyjaciołom naszej szkoły bardzo serdecznie dziękujemy za każdy oddany na nas głos. To dla nas ogromny zaszczyt i satysfakcja.

          • Laboratoria Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości

             

             

            Miesiąc styczeń to czas, który w rzeczywistości szkolnej i przedszkolnej kojarzy nam się przede wszystkim z karnawałem oraz przedsięwzięciom poświęconym obchodom Dni Babci i Dziadka. Nie inaczej miało to miejsce w Szkole Podstawowej w Masłowie. Bal karnawałowy dopiero przed nami, zaś Święto Dziadków było najuroczyściej obchodzone w oddziałach przedszkolnych oraz w klasie pierwszej. Przedstawienia zostały udokumentowane na nagraniach i zdjęciach wykonanych sprzętem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, będącego inicjatywą edukacyjną realizowaną przez MEN we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dzień Babci i Dziadka



            "... Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja Babcia i mój Dziadek..."



            Dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Masłowie zaprosiły
            do przedszkola swoich dziadków na spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Naszych dostojnych gości przywitała Maja G., zapraszając do obejrzenia przedstawienia.
            Przedszkolaki zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wierszyki, które zostały nagrodzone

            przez gości gromkimi brawami. Nasi najmłodsi pomimo ogromnej tremy dali z siebie wszystko i wspaniale zaprezentowali cały program artystyczny.
            Życzenia dla Babć i Dziadków złożyła także dyrektor szkoły Paulina Pierchorowicz- Rączka, a następnie wspólnie odśpiewano głośne: „Sto lat!”

            Po zakończeniu części artystycznej każdy przedszkolak wręczył swojej Babci i Dziakowi laurkę, za co został nagrodzony serią uścisków i całusów.
            Prowadząca uroczystość Maja G. zaprosiła gości na słodki poczęstunek - ciasto, kawę
            i herbatę. Były też zabawy babć z wnukami, które animowała p. Danusia Paluch oraz mini sesja zdjęciowa na tle dekoracji.

            Uśmiechy szczęśliwych dziadków tulących swoje wnuki były tego dnia największą nagrodą za pracę, którą dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości.


            Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie, za uśmiechy, radość i wsparcie, które okazali Państwo naszym młodym artystom.



            ♥ Niech nam żyją Babcia i Dziadek!! ♥

          • Zebrania Rodziców

          • Zebrania klasowe

            Szanowni Państwo

            31 stycznia we wtorek odbędą się zebrania klasowe.

            W drodze wyjątku zebranie rodziców dla klasy VIII odbędzie się 27 stycznia w piątek.

            Celem zebrań jest podsumowanie pracy uczniów za I semestr roku szkolnego 2022/2023.

            Poniżej zamieszczony został grafik zebrań.

            1.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            3,4latki

             godz. 17:00

            2.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            Klasa 0

            godz. 17:00

            3.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            Klasa I

            godz. 17:00

            4.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            Klasa IV

            17:00

            5.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            Klasa V

             godz.17:00

            6.

            31.01.2023 r. (wtorek)

            Klasa VI

             godz. 16:00

            7.

            27.01.2023 r. (piątek)

            Klasa VIII

             godz.16:00


             

            Paulina Pierchorowicz-Rączka

             

             

          • Spektakl w Capitolu

          • Spektakl w Capitolu

            12 stycznia bieżącego roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Masłowie udali się do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu na przedstawienie pt. „Czarnoksiężnik
            z Krainy Oz”. Spektakl wyreżyserował Jerzy Bielunas w oparciu o powieść Franka L. Bauma.

            Uczniowie śledzili losy porwanej przez tornado Dorotki, która trafiła do baśniowej Krainy Oz. Tam poznała Stracha Na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa, i z nimi powędrowała w poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników był przekonany, że czegoś mu w życiu brakuje i chciał o to poprosić wielkiego maga. Po burzliwej wędrówce, spotkaniach z dobrymi i złymi czarownicami, po nieoczekiwanych zwrotach akcji cała czwórka dotarła na miejsce, jednak okazało się, że wszystko było inne niż wcześniej przypuszczano, bo tego, co najważniejsze nie trzeba szukać daleko, najczęściej ma się to przy sobie, trzeba to jedynie odkryć.

            Historia czworga przyjaciół na olbrzymiej teatralnej scenie została przedstawiona z wielkim rozmachem. Nie brakowało przepięknych barwnych kostiumów, ciekawych układów choreograficznych, zaskakujących efektów specjalnych, nastrojowej muzyki oraz perfekcyjnej gry aktorskiej.

            Widowisko wywarło na uczniach olbrzymie wrażenie, które z pewnością pozostanie z nimi na długo. Wywołało też chęć uczestnictwa w kolejnych kulturalnych wydarzeniach organizowanych we wrocławskim teatrze.

          • Święto Jabłoni

          • Święto Jabłoni

             

            6 stycznia 2023 obchodzimy Dzień Jabłoni - święto drzewa, które daje nam nasze ukochane owoce, a podczas kwitnienia cieszy oko pięknymi kwiatami.

            W Szkole Podstawowej w Masłowie uczciliśmy ten dzień sadząc drzewko jabłoni

            w słonecznym miejscu na szkolnym terenie. Mogliśmy to zrobić, ponieważ pozwoliła nam na to łagodna zimowa aura.

            Jabłoń wywodzi się z rodziny róż. Ten rodzaj drzewa został udomowiony już 10 tysięcy lat temu. Początkowo uprawiało się je tylko w środkowej Azji, potem trafiło do Europy, a na koniec do Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie powstało wiele różnych odmian jabłoni. Obecnie Polska jest liderem na europejskim rynku uprawy jabłek.

            Według angielskiego przysłowia jedno jabłko dziennie uchroni nas przed wizytą u lekarza. 

          • Przedstawienie bożonarodzeniowe

          • Przedstawienie bożonarodzeniowe

             

            Jak co roku w Szkole Podstawowej w Masłowie ostatnie grudniowe spotkanie z rodzicami poprzedziły szkolne jasełka. Tym razem uczniowie klas IV-VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Tajemnica Bożego Narodzenia” na podstawie tekstów ks. Jana Twardowskiego.

            Na świątecznej scenie pojawiła się Gwiazda Betlejemska, choinka, żłóbek i sianko, gdzie swoje miejsce znalazło Serce – Największa Miłość, która wybrała Betlejem. Każdy mógł zdecydować o tym, czy ją przygarnie i z sobą zabierze. Słowa wypowiadane przez występujących wzywały wszystkich zebranych do zadumy nad miejscem Boga w naszym życiu, nad ludzkimi decyzjami i tajemnicą betlejemskiej nocy. Niepowtarzalny refleksyjny klimat tworzyły piękne kolędy i pastorałki wykonane przez uczniów klasy I: M. Składnik,

            A. Tassa, O. Burzyński, A. D’Huet, L. Krzyżaka i J. Masztalerza oraz przez chór w składzie: J. Rokita, Z. Misterka, M. Franczak, J. Karyś, L. Wiater, D. Wojtowicz, A. Żabińska,

            S. Osipov, A. Tomczyk i K. Umański. Nad całością widowiska czuwały prowadzące: A. Sztur i L. Prażuch. Recytacja przepięknych poetyckich utworów, które wybrzmiały w urokliwej scenerii przy nastrojowym oświetleniu, wprowadziła widzów w klimat zbliżających się świąt.

            Po występie mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Paulina Pierchorowicz-Rączka złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.


             

          • Niecodzienna wizyta

          • Niecodzienna wizyta

            W piątek 16. grudnia w Szkole Podstawowej w Masłowie mieliśmy przyjemność gościć panią Ewę Kowal z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy, która wraz z panem Dariuszem Boczarem, zorganizowała dla uczniów klas 4-8 warsztaty na temat niepełnosprawności.

            Pan Dariusz jest osobą niepełnosprawną, stracił wzrok. Opowiedział nam, jak sobie radzi

            w codziennym życiu, ale zadał również bardzo ważne pytanie. Czym różni się osoba niewidząca od osoby ociemniałej? Niestety nikt z nas nie znał prawidłowej odpowiedzi. Otóż osoba ociemniała kiedyś widziała, ale z pewnych przyczyn, straciła wzrok, natomiast osoba niewidząca urodziła się ze swoją wadą. Pan Dariusz jest osobą ociemniałą. Opowiedział nam o tym, że doskonale pamięta twarze swoich najbliższych, pamięta, jak wygląda jego mieszkanie oraz środowisko, w którym żyje. Niestety obecnie już nie widzi.
            Na początku spotkania obejrzeliśmy krótką animację, ukazującą nam, jak zachować się, kiedy spotykamy osobę niepełnosprawną. Mamy jej pomóc czy udawać, że jej nie widzimy, aby nie wprowadzić jej w zakłopotanie? Film wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, ponieważ pokazał życiowe sytuacje, w których każdy z nas może się kiedyś znaleźć, uświadamiając zarazem, jak czuje się osoba niepełnosprawna, gdy nieumiejętnie udzielamy jej pomocy. Okazało się, że najważniejsza jest rozmowa. Nie bójmy się zapytać w jaki sposób możemy pomóc.

            Aby jeszcze bardziej móc poczuć, jak funkcjonuje na co dzień osoba niewidoma, pani Ewa przeprowadziła dla nas ćwiczenia przy pomocy specjalnych okularów i laski

            dla niewidomych. Ochotnicy musieli przejść trasę z różnymi przeszkodami. Jak sami stwierdzili, nie było to proste zadanie, na dodatek bardzo przeszkadzał im panujący w sali hałas, niejasne podpowiedzi dotyczące tego, gdzie mają skręcić i w którym miejscu znajduje się jakaś przeszkoda. Kolejnym zadaniem było nalanie wody do szklanki, oczywiście nic

            nie widząc. Jak stwierdziły osoby biorące udział w ćwiczeniu - zadanie było bardzo stresujące, tym bardziej wtedy, gdy pomyśleli, że musieliby nalać sobie na przykład wrzątek, aby zaparzyć herbatę.

            Okazało się, że osoby niewidzące mogą korzystać z wielu gadżetów ułatwiających im funkcjonowanie. I tak na przykład, aby nie rozlać wody, mamy do dyspozycji czujnik, który zasygnalizuje, gdy poziom wody zbliża się do rantu naczynia. Osoba niedowidząca może także czytać gazetę za pomocą specjalnej lupy, natomiast osoby niewidome mogą czytać specjalnie drukowane dla nich alfabetem Braille’a czasopisma, które pani Ewa pokazała uczniom.

            Warsztaty ogromnie zainteresowały naszą młodzież, a na koniec pojawiło się kilka pytań

            do pana Dariusza, który niesamowicie ciekawie opowiadał nam o swoim życiu.
            Bardzo dziękuję p. Ewie Kowal oraz p. Dariuszowi Boczarowi za wspaniałe spotkanie,

            za chęć podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami oraz za uświadomienie nam problemów, z którymi codziennie zmagają się osoby niedowidzące oraz niewidome.


            A.S.