• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

• W dniach od 27 lutego do 3 marca 2023 r. odbyły się szkolne obchodny Dnia Bezpiecznego Internetu. DBI ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i ma na celu poszerzanie wiedzy w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej.

W ramach akcji nasi rodzice otrzymali od wychowawców oddziałów przedszkolnych i klas linki z krótkimi animacjami poruszającymi globalne zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania przez dzieci i uczniów z urządzeń telekomunikacyjnych i Internetu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I obejrzały animowane filmy z serii “Owce w sieci”, następnie pokolorowały obrazek przedstawiający maskotkę DBI. Na zajęciach z wychowawcami uczniowie klas IV – VIII obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na nierozważnego użytkownika sieci. Uczniowie dyskutowali na tematy, które zostały poruszone w krótkich filmikach, a następnie spisali swoje spostrzeżenia i stworzyli Klasowy Kodeks Bezpiecznego Internetu.

Bezpieczeństwo naszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów jest dla nas priorytetem. Mówiąc o bezpieczeństwie mamy również na myśli bezpieczeństwo online. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i uczniów w sieci to ogromne cywilizacyjne wyzwanie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych rodziców i uczniów, podjęliśmy się organizacji inicjatywy edukacyjnej poszerzającej wiedzę naszej społeczności szkolnej na ww. temat. Podsumowując tydzień zmagań z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w sieci, jesteśmy przekonani, że nasze działania wpłynęły na wzrost świadomości naszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów i rodziców. Bezpieczeństwo w sieci nie jest dla nas tematem tabu.

• Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Właśnie tego dnia w Szkole Podstawowej w Masłowie przeprowadzono akcję, która miała zwrócić uwagę uczniów na niedopasowanie, z jakim zmagają się osoby, u których obecny jest dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów.

Celem święta jest zwiększanie świadomości społecznej, a także szeroko pojęta integracja. Tego dnia uczniowie spędzali czas z dziećmi z zespołem Downa, dając im wyraźny znak akceptacji i zainteresowania. Ubrani w skarpetki nie do pary świetnie się wspólnie bawili i wykonywali wymowne plakaty, promujące prawa i potrzeby osób z zespołem Downa, aby mogły one w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

• DZIEŃ KOBIET W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

8 marca to wyjątkowy dzień - wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. Radosna atmosfera panowała w tym dniu w naszych oddziałach przedszkolnych już od samego rana. Wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia, bransoletki ze swoim imieniem, różyczki i słodkie upominki. W tym dniu, jak przystało na prawdziwe księżniczki, wszystkie panienki i panie nosiły na głowie koronę. Chłopcy nie zapomnieli również o uprzejmości podczas zajęć. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za życzenia i promienny uśmiech.

• Dzień bez plecaka

W polskich szkołach coraz częściej jest obchodzony dzień, który pozwala uczniom wykorzystać kreatywność. Cieszy się on dużą popularnością w mediach społecznościowych.

Dzień bez plecaka, bo o nim mowa, przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i jest doskonałą odskocznią od szkolnej rutyny. Dzień ten nie ma stałej daty w kalendarzu, ustala ją Samorząd Uczniowski.

W Szkole Podstawowej w Masłowie Dzień bez plecaka połączono z obchodami Dnia Kobiet.

Nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, porzucili tradycyjne plecaki i przynieśli do szkoły podręczniki i zeszyty w koszyku, w lodówce turystycznej,
            w odkurzaczu przemysłowym, w poszewce na poduszkę, w wózku dla lalek, w pudełku kartonowym, w skrzynce od wiertarki, w kufrze na motor i w wielu innych ciekawych zamiennikach.

Samorząd Uczniowski ocenił kreatywność uczestników i bezpieczeństwo przyniesionych przedmiotów. Przyznano następujące lokaty:

I miejsce - Zuzanna M. i Iza Ś.

II miejsce - Szymon Ć. i Wiktoria Z.

III miejsce - Amelia Sz. i Zuzanna T.

IV miejsce - Klara L.

V miejsce - Maja S. i Franciszek A.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.