• „Bezpieczne wakacje” – spotkanie z policjantem

          • Zbliżają się wakacje, dlatego też w naszej szkole 15 czerwca odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji, sierż. Adrianem Małaszkiewiczem z KPP w Trzebnicy.  W trakcie spotkania masłowskie dzieci i uczniowie klas IV-VI
            i VII-VIII dowiedzieli się od prowadzącego, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzącej przerwy letniej. Pan policjant ostrzegł dzieci i młodzież przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas wakacji. Każda z grup spotkała się z dzielnicowym kolejno po sobie, aby zakres treści mógł być dostosowany do wieku.

            Uczestnicy wydarzenia wspólnie z mundurowym rozmawiali o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Pan policjant zwrócił także uwagę na prawidłowe poruszanie się po drodze publicznej różnymi środkami lokomocji, pytał o elementy odblaskowe, jakie należy posiadać, aby nie stwarzać zagrożenia na jezdni po zmroku. Dzieci miały także możliwość wykazania się znajomością numerów alarmowych.

            Ponadto stróż prawa przypomniał zebranym o zagrożeniach wynikających ze spędzania wolnego czasu przed komputerem. Zasygnalizował również problem cyberprzemocy i pedofilii. Uczulił na niebezpieczne sytuacje związane
            z kontaktami z osobami nieznajomymi czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

            Zakończenie spotkania uświetnił pokaz radiowozu, do którego można było wsiąść oraz sprzętu policyjnego, który można było obejrzeć. Mamy nadzieję, że zdobyta przez dzieci wiedza pozwoli im bezpiecznie spędzić wakacje.

          • Festyn Rodzinny

          • 5 czerwca 2022 roku, w piękną, słoneczną niedzielę w Szkole Podstawowej w Masłowie  zapanowała radosna atmosfera. Tego właśnie dnia odbył się u nas Festyn Rodzinny pod hasłem „Trzymaj formę”. Hasło przewodnie nie zostało wybrane przypadkowo. Stanowi ono jednocześnie nazwę realizowanego przez uczniów naszej szkoły prozdrowotnego projektu, którego głównym celem jest upowszechnianie zdrowych nawyków w zakresie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, poprzez współdziałanie uczniów, nauczycieli, rodziców.

            Bogaty program festynu sprawił, iż boisko szkolne wypełniło się tłumem ludzi. Odwiedzili nas duzi i mali, ci starsi i ci troszkę młodsi. Każdy znalazł dla siebie coś miłego.

            Zabawa rozpoczęła się o 14:00 od występu dzieci z oddziałów przedszkolnych, które pod kierunkiem nauczycieli przygotowały tematyczny program artystyczny z okazji „Dnia rodziny”. Następnie układ taneczny zaprezentowały uczennice z klasy 4. i 7. Później rozpoczęły się konkurencje sportowe, które sprawiły uczestnikom mnóstwo frajdy.

            Niecodzienną darmową atrakcją festynu były zamki dmuchane oraz malowanie twarzy. Oblężenie przeżywał również radiowóz policyjny, który udostępnili policjanci z Trzebnicy. Odwiedzili nas także strażacy z OSP z Cerekwicy, prezentując wóz strażacki i swoje umiejętności. Jednak gwoździem programu i niesamowitą niespodzianką był ogromny, zimny prysznic zafundowany właśnie przez panów strażaków, który w ten upalny dzień okazał się być zbawienny dla duszy i ciała.

            Podczas festynu można było zakupić los na loterii fantowej i wylosować wspaniałe nagrody. Ucztę dla podniebienia natomiast stanowiły przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców, dobrze doprawione potrawy z grilla i świeże soki przygotowane przez nauczycieli.

            Gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację naszego wspólnego przedsięwzięcia: Burmistrzowi Gminy Trzebnica Panu Markowi Długozimie, sołtysom Cerkwicy, Ligoty i Masłowa, sponsorom, rodzicom, nauczycielom, dzieciom i całej społeczności lokalnej.

            Dziękujemy gościom za liczne przybycie i wspaniałą zabawę. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym festynie.

             

                                                                                                                                 Społeczność szkolna

          • Najlepsi Wolontariusze nagrodzeni!

          •  

            2 czerwca w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyła się gala XX Trzebnickiego Samorządkowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica”. Wcześniej, 29 marca,  czternaścioro uczniów z klas IV-VIII zaprezentowało swoją działalność wolontariacką przed komisją, specjalnie do tego celu powołaną. Przewodniczącą kapituły była wiceburmistrz Krystyna Haładaj. Młodzi ludzie z pasją opowiadali
            o działalności charytatywnej, posiłkując się prezentacją multimedialną
            i swoim portfolio.  

            W ten sposób wyłoniono ośmioro Wolontariuszy, którzy za swą bezinteresowną pracę i otwarte na problemy innych serce, otrzymali statuetki wraz z listami gratulacyjnymi. Zwycięzcom towarzyszyli rodzice. Nagrody wręczał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima i Radny Rady Miejskiej w Trzebnicy Lech Taraszczuk. W dwóch kategoriach przyznany został również tytuł "Najwspanialszy".

                                    
            Wydarzenie uświetnił występ uczniów z Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Podczas uroczystości uhonorowano także pozostałe osoby, które nie zakwalifikowały się do finałowej ósemki. Wśród tych uczniów znalazła się uczennica naszej szkoły – Maja Stępień.

             Już samo zgłoszenie ucznia stanowiło wielkie wyróżnienie dla jego zasług, dlatego zarówno wszystkim nominowanym, jak i nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

             

          • Spotkanie autorskie

          • 13 czerwca Szkołę Podstawową w Masłowie odwiedziła niezwykle barwna postać - pani Katarzyna Georgiou - poetka i autorka książek dla dzieci. Ciekawe i charakterystyczne dla jej twórczości jest między innymi to, że kolejne tomiki jej wierszy ilustrowane są sztuką dziecięcą.

            Swoje spotkanie w naszej szkole poetka rozpoczęła od grupy przedszkolnej, w której przeprowadziła lekcję pokazową z języka angielskiego „English could be fun”. Dzieci
            w oparciu o gry, piosenki i zabawy ruchowe poznawały język obcy w użyciu praktycznym. Przedszkolakom bardzo podobała się ta kreatywna zabawa językiem angielskim.

            Kolejnym punktem twórczych spotkań była „Strefa Bałaganu” – warsztaty literacko – plastyczne, podczas których pani Katarzyna opowiedziała dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom klas III – V o swojej pracy i okolicznościach powstawania tekstów poetyckich. Uczestnicy spotkania mieli okazję stworzyć prace przestrzenne z drewna. Inspiracją stały się czytane przez poetkę wiersze. Uczniowie puścili wodze wyobraźni, tworząc przepiękne i oryginalne kompozycje.

            Tradycyjnie po zakończonych warsztatach poetka pisze wiersz do wybranej pracy - rzeźby, która poruszyła jej struny wyobraźni. Wiersz taki otrzymała oczywiście nasza placówka
            i jedna z uczennic. Tym razem artystkę zachwyciła wykonana przez Lenę P. „Żyrafa”. Pani Katarzyna zapewniła o dużym prawdopodobieństwie zamieszczenia utworu wraz ze zdjęciem rzeźby w następnym tomiku poezji. A oto tekst wiersza:

             

            SZYJA DO NIEBA

            Gdyby żyrafa gadać umiała,

            co by nam wszystkim opowiedziała?

            Czy by sekrety nam odtajniła

            swojej postury, w której jej siła?

             

            Myślisz, że chętnie by się przyznała

            czemu jej szyja jest w cętki cała?

            Dlaczego nogi jak szczudła stawia

            i jęzor długi wyciąga z nagła?

            Każdy z nas ludzi głowi się, duma

            czy żyrafiska szyja jest z gumy,

            i czy plastycznie lub poprzez czary

            sięga do nieba… Jak myślisz, mały?

             

            Ja, powiem szczerze, gdy patrzę na nią

            mam zawrót głowy, oczy mnie mamią,

            przysiąc bym mogła, co trochę wkurza,

            że długa tuba wciąż się wydłuża.

             

            Wcale nie kończy się rozciąganie

            przy czubku drzewa gdzieś na sawannie,

            szyja żyrafy wciąż bowiem rośnie

            i znika w chmurach jakże radośnie!

             

            Co ta żyrafa chce tam podglądać?

            Co ona widzi ponad chmurami?

            Skąd z niej jest taka ekwilibrystka,

            co ma konszachty z cumulusami?

             

            Pytania mnożą się jak w tabliczce

            a odpowiedzi nie ma w wyniku;

            matematyka, królowa nauk –

            bezradna wobec szyjnego szyku.

             

            Mnie nie przeszkadza brak wyjaśnienia,

            czasem po prostu tak przyjąć trzeba,

            że w tym przypadku to ewenement

            stworzenia z szyją taką do nieba!

             (C) Katarzyna Georgiou

             

            Na zakończenie jakże owocnego dnia pani Katarzyna spotkała się z najstarszymi uczniami naszej szkoły, którzy przeprowadzili z nią wywiad. Uczniowie wcześniej się do niego rzetelnie przygotowali, redagując pytania na podstawie informacji dotyczących poetki zawartych w Internecie. Katarzyna Georgiou odpowiadając młodzieży wplatała ciekawostki
             i anegdoty ze swojego życia.

            To niecodzienne spotkanie z poetką o intrygującej osobowości zapewne zachęciło niejednego słuchacza do obcowania z poezją i czytania książek.

                                                                                                                                                              asf

             

          • Poznaj Polskę - wycieczka do stolicy

          • Uczniowie naszej szkoły długo wyczekiwali kilkudniowej wycieczki do Warszawy. Marzenie wielu z nich zostało spełnione w połowie maja, kiedy to klasy od IV do VIII wyruszyły w podróż.

            Już pierwszego dnia czekały na nas takie atrakcje, tj. zwiedzanie trasy piłkarskich emocji PGE Narodowego czy przejazd metrem. Po dotarciu do hotelu uczniowie mogli odpocząć, cieszyć się swoim towarzystwem i nabierać sił na kolejny, pełny wrażeń dzień, którego największą atrakcją było wejście do Centrum Nauki Kopernik. Tam podczas samodzielnego zwiedzania, wycieczkowicze mogli doświadczać, obserwować, analizować i oczywiście świetnie się bawić. Spacer po Krakowskim Przedmieściu, Łazienkach Królewskich oraz nad Wisłą do Syrenki warszawskiej był okazją do poznania wielu historii i ciekawych wątków, jakie usłyszeć można było od towarzyszącego nam przewodnika.

            Ostatniego dnia odwiedziliśmy zespół zabytkowych cmentarzy na Powązkach, który wprawił nas w nastrój zadumy i przemyśleń. Przez całe trzy dni mogliśmy cieszyć się dobrą pogodą i wspaniałą atmosferą. Mimo wielu tysięcy kroków, szybkiego tempa i ogromu emocji, uczniowie choć zmęczeni wrócili bardzo zadowoleni.

          • "Dzień Dziecka w oddziale 3, 4- latków"

          • " Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. W Naszym Przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, upominki oraz słodki poczęstunek. "

          • Soki, soki..... pyszne i zdrowe

          • "Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszym przedszkolu. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonywanej pracy.”

          • Przedszkolaki na spacerze...

          • W środę dzieci z grupy Tygryski wyszły na spacer w pobliżu przedszkola w celu obserwacji fauny i flory. Spacer połączony był z doskonaleniem chodzenia parami.

          • Wycieczka do Bierkowic

          • 01.06.2022 r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie z klasy 0 i III wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej. Bierkowicki skansen  to historia  wsi opolskiej z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym zdrzewionym i zielonym terenie zobaczyliśmy kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonem sprzed wieków chatami, do których mogliśmy wejść.        

            Poza domami zwiedzaliśmy kościół, kapliczki, szkołę, kuźnię i dwa wiatraki. W drodze powrotnej weszliśmy na Górę św. Anny i zwiedziliśmy śliczną Bazylikę. Kościół pod wezwaniem św. Anny jest wpisany na listę zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Po drodze wstąpiliśmy także do restauracji McDonald`s.

            Do domów dotarliśmy najedzeni i zadowoleni. To była wspaniała przygoda!

             

          • Dzie mamy u Tygrysków

          • Kochane Mamy, Wasze pociechy chciałyby złożyć Wam najlepsze życzenia z okazji Waszego święta. Zapraszamy do obejrzenia występu przedszkolaków z grupy "Tygryski" z okazji Dnia Mamy.

          • Różowa skrzyneczka

          •  

            Niedawno w naszej szkole zamontowano różową skrzyneczkę, w której znajdują się środki higieniczne dla dziewcząt na czas menstruacji. Pomysł zrodził się w głowach siódmoklasistek, które we współpracy z Panią Dyrektor Pauliną Pierchorowicz-Rączką sfinalizowały projekt.

            Skrzyneczka jest różowa, nieduża i łatwo się ją otwiera. Przedmiot znajduje się w damskiej łazience, do której mają dostęp uczennice klas III-VIII. Akcja ma zapobiec wykluczeniu menstruacyjnemu oraz oswajać z tabu, jakim jest menstruacja. Działamy zgodnie z  zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

            Zapraszamy do korzystania z nowego udogodnienia. Pomagajmy sobie wspólnie!

             

             

             

             

          • Dzień Mamy w klasie "0"


          • Mamusiu, tak bardzo Cię kocham

            i dziękuję Ci za wszystko

            Za Twój uśmiech, który ogrzewa

            mnie w różnych chwilach życia,

            a najbardziej dziękuję Ci za to, że jesteś.

            26 maja obchodziliśmy najpiękniejsze święto - DZIEŃ MAMY. Z tej okazji dzieci z klasy "0" przygotowały piękne laurki z życzeniami dla swoich kochanych Mam i odśpiewały "Sto lat".

          • Zebrania i konsultacje klasowe

          • Szanowni Państwo!

            W dniach 25, 26, 27 i 30 maja oraz 3 czerwca odbędą się zebrania i konsultacje klasowe.

            Celem zebrań i konsultacji jest podsumowanie dotychczasowej pracy dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów naszej szkoły, a także zapoznanie Państwa z wystawionymi ocenami proponowanymi na koniec roku szkolnego 2021/2022.

            Zebrania poprowadzone zostaną w formie tradycyjnej (zapraszamy Państwa do szkoły).

            Poniżej zamieszczony został grafik zebrań i konsultacji. 

             

            L.p.                Data                                        Klasa                 Godzina rozpoczęcia spotkania

            1.           25.05.2022 r.   (środa)                Oddział 3,4 latków         16:00 – 17:00 - konsultacje

            2.           30.05.2022 r.   (poniedziałek)            Klasa 0                   16:00 – 17:00 - konsultacje

            3.           03.06.2022 r.   (piątek)                         III                                     17:00

            4.           25.05.2022 r.    (środa)                          IV                        17:00 - konsultacje

            5.           27.05.2022 r.    (piątek)                         V                                     17:00

            6.           26.05.2022 r.    (czwartek)                   VII                                    16:00

            7.           27.05.2022 r.    (piątek)                       VIII                                   16:30

             

                                                                                                         

                                                                                                          Paulina Pierchorowicz-Rączka

             

          • Najpiękniejsza palma

          • W środę 11 maja został rozstrzygnięty przedszkolny konkurs „Na najpiękniejszą palmę”. Bardzo dziękujemy za wszystkie wielkanocne palmy. Ich kolory i różnorodność przerosły nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego uznaliśmy, ze wszystkie zasłużyły na wyróżnienie.
            Klasyfikacja prezentuje się następująco: Pierwsze miejsce zajęli ex aequo Anastazja oraz Wiktor. Drugie miejsce zajęli ex aequo Maja, Kaja oraz Piotruś. Trzecie miejsce zajął Adam Ś.. Czwarte miejsce zajęła Ada.


            Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!

          • Święta majowe

          • W corocznym kalendarzu uroczystości Szkoły Podstawowej w Masłowie wpisany jest apel z okazji świąt majowych, czyli rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi. Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej te ważne wydarzenia historyczne, uczniowie klasy IV, VII i VIII pod kierunkiem pani Jadwigi Cierpiał i pani Beaty Kawalec-Górki przygotowali montaż słowno - muzyczny o patriotycznej wymowie.

             

            Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności uchwalenia konstytucji w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Miała ona na celu naprawę Rzeczypospolitej znajdującej się w trudnej sytuacji politycznej i społecznej. Podczas apelu zaakcentowane zostało Święto Flagi RP obchodzone 2 maja. Zostało ono wprowadzone w 2004 roku, aby wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ta uroczystość to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

             

            Powaga treści, piękna muzyka i śpiew oraz współgrająca z tym dekoracja sprawiły, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie z uwagą obejrzeli występ.

             

          • Akcja Żonkile 2022

          • Żonkile 2022

            W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w corocznej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Akcja ta ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło           19 kwietnia 1943r. W 2022 roku tematem przewodnim kampanii była miłość. Podczas przeprowadzonych w szkole zajęć obserwowaliśmy różne jej oblicza: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei, aż po miłość romantyczną.

            Podczas lekcji, które odbywały się na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum Polin, nasi uczniowie zapoznali się z trudną tematyką wydarzeń wojennych. Dzieci z klasy III wykonały ćwiczenia na podstawie wysłuchanego opowiadania „Historia pewnej ulicy” Justyny Bednarek. Uczniowie klas IV i V usłyszeli opowieść „Prawdziwi przyjaciele” Mariana Szczygielskiego oraz zapoznali się z filmem „Będę pisać”, który przedstawia losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Młodzież z klas VII i VIII obejrzała film „Muranów – Dzielnica Północna”, opowiadający o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabrała widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiedziała najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film został zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

            Dodatkowo uczniowie klasy VII dla całej społeczności szkolnej wykonali papierowe żonkile, które są symbolem walki o godność. 21 kwietnia na znak pamięci wszyscy przypięli kwiaty i dumnie nosili podczas szkolnych zajęć, udowadniając tym samym, że #ŁączyNasPamięć.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcji.

            asf