DORADZTWO ZAWODOWE :)
WAŻNE! OD CZWARTKU 6.05.2020. MATERIAŁY BĘDĄ UMIESZCZANE NA MS TEAMS.
Doradztwo zawodowe w klasie VII i VIII
- Informacje ogólne
- Główne cele: Wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego planowania kariery, podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, z uwzględnieniem ich zainteresowań i uzdolnień oraz informacji na temat rynku pracy i systemu edukacji.
- Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi (10h w ciągu roku).
- Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego nie są oceniane, jednak podlegają zaliczeniu.
- Zasady zaliczenia
- Uczniowie otrzymują materiały drogą elektroniczną (doradztwo zawodowe odbywa się w środę).
Nauczyciel kontaktuje się z uczniami za pomocą:
- e-dziennik
- Komunikatory internetowe
- Strona internetowa szkoła
- Co tydzień, uczniowie otrzymują zadanie, zgodne z tematem lekcji, do wykonania na zaliczenie.
- Podczas zaliczenia pracy, pod uwagę będą brane:
- samodzielne wytwory ucznia: ćwiczenia, projekty, prace pisemne, notatki, karty pracy itd.,
- systematyczność pracy ucznia,
- zaangażowanie i kreatywność ucznia,
- umiejętności i wiadomości nabyte w procesie nauczania i uczenia się.
DZIEŃ 18.03.2020.
doradztwo-zawodowe-jak-myslisz.docx
link do przydatnej strony :) https://mapakarier.org/paths?fbclid=IwAR2zCHDxVpnGk6D68KTkBjRhIoTnDx1KVnRNni_GnP5vH1dKdhLL5ILDcNI
1 DZIEŃ 25.03.2020.
Doradztwo_zawodowe_25.03.2020..docx
25.03.2020-_KARTA_PRACY(1).pdf
DZIEŃ 1.04.2020.
2 Temat: Odkryj swoją pasję- predyspozycje zawodowe a preferencje.
Cele lekcji:
Uświadomienie roli zainteresowań w wyborze właściwego zawodu oraz zachęcenie do dokładniejszego poznania własnej osobowości zawodowej.
Dążąc do odkrycia własnego talentu, warto przyjrzeć się posiadanym preferencjom. Preferencje zawodowe- czyli pragnienie wykonywania określonego zajęcia, często idą w parze z określonymi zdolnościami (predyspozycjami). Mogą zatem wskazywać na to, co jest dla człowieka najlepsze.
Thomas Edison powiedział –„ Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko, co robiłem, to była przyjemność”.
Mam nadzieję, że Wy również, kiedyś będziecie mogli podpisać się pod tym cytatem.
Żeby to zrobić, powinniście wybrać ścieżkę kariery biorąc pod uwagę swoje predyspozycje i preferencje.
https://www.katarzynapluska.pl/
ZADANIE DLA WAS
TEST HOLLANDA
Celem tego testu jest uświadomienie sobie własnych predysypozycji zawodowych.
W teście znajdziesz 90 pytań. Oczywiście test wypełnij bez dłuższego zastanawiania się ,przyjmując, że pierwsza myśl, jaka Ci przyjdzie do głowy jest najlepsza. Na koniec zostanie podany wynik- typ zawodowej osobowości. Ale pamiętaj, rzadko kiedy posiadamy tylko jeden typ, przeważnie jesteśmy jednostkami mieszanymi.
WAŻNE! Jeśli nie masz możliwości wydrukowania, przepisz na kartkę tabelkę ze strony 5 (to jest karta odpowiedzi) i na niej rozwiązuj :)
https://www.katarzynapluska.pl/wp-content/uploads/2018/01/TEST-HOLLANDA-3.pdf
WYNIK ZAPISZ, BĘDZIE POTRZEBNY NA KOLEJNYCH ZAJĘCIACH- wyślij zdjęcie do mnie.
Dzień 8.04.2020.
3 TEMAT: PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE A PREFERENCJE- CD.
Witajcie!
Dzisiaj kontynuacja tematu z ubiegłego tygodnia.
W pierwszej kolejności przygotujcie sobie kartkę z wynikami testu, który ostatnio rozwiązywaliście. Będzie bardzo potrzebna :)
KRÓTKI WSTĘP
Wykonywanie pracy zgodnej z własnym typem osobowości zawodowej jest gwarancją satysfakcji, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w obecnych czasach, gdy coraz więcej czasu spędzamy w pracy. Za twórcę teorii cech i czynników zawodowych uważa się F. Parsonsa, a współcześnie rozwinął ją John Holland.
Test Hollanda rozwiązywaliście ostatnim razem a dzisiaj przeniesiemy się na przyjęcie :)
ZADANIE DLA WAS
Poniżej znajduje się schemat, na podstawie którego nalezy wykonać zadanie, możecie go sobie wydrukować lub przerysować na kartkę, aby ułatwić sobie rozwiązanie zadania.
1. Wyobraźcie sobie, że zostaliście zaproszeni na przyjęcie. Rysunek, który macie przed sobą (grafika na dole) przedstawia sześciokątny pokój, w którym odbywa się to przyjęcie.
Ludzie zbierają się tam w sześciu nieprzypadkowych grupach. Członkowie każdej grupy mają takie same cechy.
Przeczytajcie opisy znajdujące się na rysunku i wybierzcie grupę, która wam najbardziej odpowiada, do której najbardziej chcielibyście dołączyć, w której ludzie mają cechy podobne do waszych.
Nie przejmujcie się,nie musicie z nimi rozmawiać. Po zapoznaniu się z charakterystyką grup, proszę obok w kwadrat wpisać jej symbol.
Wyobraź sobie, że po 15 minutach ludzie ci wychodzą i teraz musicie wybrać inną grupę.
Wpiszcie jej symbol obok w kwadrat.
Niestety po kolejnych 15 minutach i ci ludzie wychodzą, wybieramy, więc następną grupę. Obok w kwadrat wpisujemy symbol tej grupy.
2. W ten sposób ustaliliście swój kod osobowości zawodowej.
Jak już wspomniałam jej twórcą był Holland. Według niego do poszczególnych zawodów ludzi predysponuje własna osobowość oraz wiele czynników wywodzących się z ich otoczenia.
Wybór zawodu jest formą połączenia osobistych zainteresowań z możliwościami, jakie stwarza świat pracy. W tym ćwiczeniu określiliście w przybliżeniu swój kod wybierając grupy osób, z którymi mielibyście ochotę przebywać na przyjęciu.
Zwykle w sytuacji dla nas nowej lepiej czujemy się z osobami podobnymi do siebie.
3. Porównaj wyniki uzykane za pomocą testu z tymi uzyskanymi wcześniej.
Dlaczego niektórzy mogli uzyskać inny kod osobowości zawodowej w pierwszym ćwiczeniu, a inny w drugim.?
Typy czyste nie istnieją –jeden typ jest dominujący, a pozostałe dopełniające. Analogicznie do 6 kategorii osobowości można wyróżnić 6 typów środowisk pracy: realistyczne, badawcze, artystyczne, społeczne, przedsiębiorcze i konwencjonalne. Środowisko pracy tworzą osoby o określonym typie osobowości, problemach i wymaganiach zawodowych. Ludzie poszukują takiego środowiska pracy, które umożliwia realizację im własnych umiejętności, wartości, preferowanych ról. Jeżeli jednostka nie znajduje takiego środowiska –odczuwa konflikt, frustrację, ma niskie osiągnięcia i niski poziom satysfakcji z pracy.
PAMIĘTAJCIE!
Jeśli chcecie dokładnie określić własny typ osobowości zawodowej trzeba wykonać profesjonalne testy w Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej. Wykonany test miał na celu wstępne ustalenie typu.
Sprawdźcie, co oznaczają uzyskane przez Was wyniki.
Czy wśród polecanych zawodów dla danego typu osobowości odnajdujecie swój wymarzony?
(prześlijcie do mnie wiadomość z tym co wam wyszło w drugim teście i czy utożsamiacie się z uzyskanym wynikiem)
Typ realistyczny.
Reprezentowany jest przez osoby, które lubią poprzez działanie rozwiązywać różne problemy. W pracy używają maszyn, narzędzi przy obsłudze obiektów, produkcji, przetwarzaniu surowców, ich wydobywaniu, przy uprawie roślin, hodowli zwierząt. Dobrze się czują realizując zadania, wktórych trzeba się napracować fizycznie.Osoby te są uzdolnione technicznie lub mechanicznie.
Typowe zawody: elektryk, grawer, kierowca, mechanik, optyk, pilot, tokarz, tapicer iinne zawody rzemieślnicze. Zawody związane zprzetwórstwem surowców, leśnik, ogrodnik, rolnik.
Typ badawczy.
Dąży do zrozumienia otaczającego świata, poszukuje prawdy analizując rzeczy, zjawiska, myśli, uczucia. Lubi wpracy spotykać się zabstrakcyjnymi, skomplikowanymi problemami, wyzwaniami, oceniać, tworzyć teorie. Osoby z cechami tego typu często posiadają zdolności matematyczne i naukowe.
Typowe zawody: antropolog, astronom, archeolog, biolog, chemik, filozof, geolog, geograf, fizyk, farmaceuta, matematyk, historyk, meteorolog, programista, politolog, statystyk, socjolog.
Typ artystyczny.
Lubi zajmować się sztukami pięknymi, muzyką, literaturą, rozwija pomysły, koncepcje, tworzynowe rzeczy. Preferuje zachowania kreatywne, niecodzienne sytuacje, wymianę myśli. Woli pracować wsytuacjach nieplanowanych, wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności twórcze. Problemy rozwiązuje przez tworzenie.Wykazuje zdolności muzyczne, pisarskie, plastyczne. Określany jest, jako twórczy o rozwiniętej wyobraźni i estetyce
Typowe zawody: aktor, architekt, dyrygent, dekorator wnętrz, fotograf ilustrator, kompozytor, malarz, muzyk, pisarz, projektant mody, plastyk, reżyser, rzeźbiarz, tancerz, wizażysta.
Typ społeczny.
Lubi zajęcia zinnymi ludźmi: pomaga, doradza, wyjaśnia, informuje, opiekuje się innymi, leczy. Wpracy zinnymi używa słów uczuć, idei.Osoby z tego typu określane są, jako empatyczne i cierpliwe.
Typowe zawody: fizykoterapeuta, bibliotekarz, hostessa, ksiądz, kelner, lekarz, logopeda, masażysta, nauczyciel, psycholog, pracownik socjalny, policjant, ratownik, pielęgniarka, stewardesa, trener.
Typ przedsiębiorczy.
Lubi pracę zludźmi, ale ukierunkowaną na osobiste korzyści. Lubi mieć władzę, pieniądze, wpływać na innych, kierować, przewodzić, przekonywać innych do celów organizacyjnych lub osiągnięć ekonomicznych.Posiada cechy przywódcze i komunikowania się. Określany jest, jakoenergiczny i pewny siebie.
Typowe zawody: adwokat, agent ubezpieczeniowy akwizytor, dyplomata, doradca np. podatkowy księgarz, makler, menedżer, notariusz, prawnik, zaopatrzeniowiec.
Typ konwencjonalny.
Lubi zajęcia izawodyzwiązanezdanymi, ich porządkowaniem istrukturalizowaniem. Lubi porządek ibezpieczeństwo. Rozwiązuje problemy według ustalonych zasad, instrukcji, reguł iprocedur działania, poleceń zwierzchników.Posiada umiejętności urzędnicze i rachunkowe.
Typowe zawody: archiwista, bileter, agent celny, agent ubezpieczeniowy, edytor, inkasent, kasjer, kosztorysant, księgowy, notariusz, radca prawny, recepcjonista, rzeczoznawca, statystyk, syndyk, stenograf, urzędnik biurowy, technik BHP, wizytator.
[źródło:http://www.gm2.pl/wp-content/uploads/2014/04/scenariusz-Dorota_Sugier.pdf]
DZIEŃ 15.04.2020.
4 Temat: Autoprezentacja- czyli sztuka przedstawiania siebie.
„Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”
[http://ekrok.pl/strefa_wiedzy/6_zlotych_zasad_profesjonalnej_autoprezentacji,5.html]
Pierwsze wrażenie powstaje w ciągu 7 -11 sekund każdego spotkania i później trudno je zmienić. Warto dokładnie przeanalizować i zaplanować te kilka sekund. Co zrobić by było jak najlepsze?
Pomoże w tym opanowanie sztuki skutecznej autoprezentacji.
Ale czym jest ta cała autoprezentacja?
Autoprezentacja to przedstawianie siebie lub swoich przemyśleń innym osobom, np. gdy szukamy pracy, zdajemy egzamin czy nawet odpowiadamy przy tablicy.
ZASADY AUTOPREZENTACJI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY:
Nasz wygląd powinien wyrażać szacunek wobec rozmówcy, a także wobec nas samych.
► Ubranie przekazuje wiadomość o tym, jak postrzegamy samych siebie.
► Ubranie stanowi wizytówkę każdego z nas i w dużym stopniu wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie.
► Zupełnie inaczej będzie postrzegany mężczyzna ubrany w garnitur niż ten sam ubrany w podarte dżinsy.
► Podobnie kobieta ubrana w garsonkę w porównaniu ze strojem znacznie swobodniejszym czy wręcz wyzywającym.
► Ponadto ubiór wywiera wpływ nie tylko na obserwatora, ale także na właściciela - "dobrze wyglądam - dobrze się czuję".
► Ubranie: - czysta biała koszula, - garnitur, - schludna spódniczka lub garsonka, - zadbane, czyste buty.
► Higiena: - zadbane dłonie, - czyste paznokcie, - czyste, ładnie uczesane włosy, - delikatny makijaż.
ZASADY AUTOPREZENTACJI – ROZMOWA:
► Staraj się zachować spokój.
► Na pytania odpowiadaj rzeczowo.
► Nie udawaj, że znasz odpowiedź, jeśli jej nie znasz. Lepiej przyznać się do niewiedzy niż kłamać.
► Powiedz: „ Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale szybko się uczę i chętnie dowiem się nowych rzeczy”.
► Mów o swoim prawdziwym doświadczeniu.
► Miło jest, gdy przed rozmową z przyszłym pracodawcą, przeczytasz kilka informacji nt. zakładu, w którym masz pracować.
► Pracodawca na pewno zapyta Cię, dlaczego chcesz pracować akurat w tym zakładzie, w tej firmie.
ZASADY AUTOPREZENTACJI – Unikaj!
► nie podtrzymywania kontaktu wzrokowego (Zbyt krótki kontakt sprawia, że wydajemy się znudzeni i nie zainteresowani rozmową. Możemy być przez to również odbierani, jako nieszczerzy, gdyż osoby, które usiłują kłamać, bardzo często unikają patrzenia w oczy.)
► obojętnego wyrazu twarzy (sprawia, że wydajemy się znudzeni)
► zamkniętej pozycji ciała - skrzyżowanie rąk, nóg, ściskanie przedmiotu,
► wiercenia się na krześle,
► ziewania,
► pocierania oczu, uszu,
► drapania się w kark,
► poprawiania kołnierzyka,
► dotykania podbródka, policzków,
► trzymania torebek, teczek - ( sprawia wrażenie bariery między rozmówcami).
ZADANIE DO WYKONANIA :)
Zapoznaj się z serią filmów, dotyczących autoprezentacji (filmiki nie są długie, max. 5min) oraz wykonaj ćwiczenia.
- Jak budować pierwsze wrażenie!
https://www.youtube.com/watch?v=jAO5mTuqr9Q
- Jak zaistnieć w oczach innych?
https://www.youtube.com/watch?v=Px_o9wjR8SU&list=PLn4Tvnk8SSuVQNPl4w3dSaGqq9-3xw70Y&index=3
- Czy ciało mówi, gdy usta milczą?
https://www.youtube.com/watch?v=IyyahE8NMDU&list=PLn4Tvnk8SSuVQNPl4w3dSaGqq9-3xw70Y&index=4
- Uśmiech! A komu to potrzebne?
https://www.youtube.com/watch?v=KSeYSpbtTo4&list=PLn4Tvnk8SSuVQNPl4w3dSaGqq9-3xw70Y&index=5
- Jak się wyróżnić?
https://www.youtube.com/watch?v=toZnJzuJUCw&list=PLn4Tvnk8SSuVQNPl4w3dSaGqq9-3xw70Y&index=6
- To rujnuje Twój wizerunek.
https://www.youtube.com/watch?v=a5jdIIzg2zg
Ćwiczenie 1.
Podziel kartkę papieru na pół. Po lewej stronie napisz, co podczas pierwszego spotkania najbardziej przyciąga Cię do ludzi, co Ci się w nich podoba, jaki wygląd i zachowanie. Po prawej stronie kartki napisz, co podczas pierwszego spotkania najbardziej Cię denerwuje i odpycha.
Ćwiczenie 2.
Wypisz pięć cech, które są Twoimi mocnymi stronami. Następnie ułóż pięć zdań, które mógłbyś użyć do zareklamowania własnej osoby.TERMIN WYKONANIA ZADANIA 22.04.2020. (PRZYŚLIJ NA EMAIL paulakulasp@gmail.com)
DZIEŃ 22.04.2020.
5 Temat: Szkoła Podstawowa i co dalej? System edukacji w Polsce.
W ramach dzisiejszej lekcji zapoznajcie się z informacjami na temat szkół ponadpodstawowych.
SYSTEM EDUKACJI W POLSCE
System edukacyjny w Polsce w obecnej formie, chociaż jeszcze w trakcie przekształceń, funkcjonuje dopiero od września 2017. Aktualnie na poszczególne szczeble edukacyjne składa się:
-
Docelowa struktura szkolnictwa ma obejmować:
- 8-letnią szkołę podstawową;
- 4-letnie liceum ogólnokształcące;
- 5-letnie technikum;
- 3-letnią branżową szkołę pierwszego stopnia;
- 2-letnią branżową szkołę drugiego stopnia;
- 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy;
- 2,5-letnią szkołę policealną.
[źródło: internet]
Warto się nad tym zastanowić : czy chcę być mechanikiem, elektrykiem, lekarzem, czy górnikiem? Jaką szkołę wybrać?
Może liceum, a może technikum?
Charakterystyka szkół ponadpodstawowychZapoznaj się z prezentacją
DLA ZAINTERESOWANYCH
SYSTEM EDUKACJI NA ŚWIECIE
Kanada
W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dzieci muszą chodzić do szkoły przez co najmniej 10 lat. Zarówno w Kanadzie, jak i w USA uczęszczanie do szkoły jest wymagane od klasy 1 do co najmniej 10 klasy (w niektórych prowincjach i stanach uczniowie muszą ukończyć szkołę średnią). W Kanadzie zwykle nauka obowiązuje do drugiej klasy szkoły średniej.
USA
System edukacji w USA również znacząco różni się od polskiego. Przede wszystkim klasy liczone są od 1 do 12. Inaczej wygląda to też w zależności od stanu. Długość trwania poszczególnych szkól także jest różna, więc dla przykładu podajemy jeden z podziałów etapów edukacji. Po skończeniu szkoły podstawowej (6 lub 8-letniej) dzieci przechodzą do gimnazjum czy też szkoły średniej. Edukacja trwa tutaj od 4 do 6 lat. W przypadku popularniejszych 6-letnich szkól średnich dzielą się one na szkoły średnie I stopnia (junior high school) i szkoły średnie II stopnia (senior high school).
Wielka Brytania
Również w Wielkiej Brytanii edukacja obowiązkowa trwa 10 lat. System edukacji jest zróżnicowany z uwagi na podział Zjednoczonego Królestwa na Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Najbardziej podobne do siebie są systemy kształcenia w Anglii i Walii.
Francja
We Francji obowiązek szkolny trwa 10 lat i rozpoczyna się od 5-letniej szkoły elementarnej podzielonej na 3 cykle. Wcześniej dzieci chodzą do przedszkola, które dzieli się na 3 grupy – maluchy, średniaki i starszaki. Szkoła elementarna z kolei dzieli się na cykle – roczny cykl przygotowawczy, a następnie dwa dwuletnie cykle. Później uczniowie przechodzą do tzw. college, co jest odpowiednikiem gimnazjum.
Niemcy
System edukacji w Niemczech jest dosyć skomplikowany. Po ukończeniu 4-letniej szkoły podstawowej (w niektórych landach 6-letniej) uczniowie mają do wyboru kilka szkół na wyższym etapie kształcenia: Gimnazjum (das Gymnasium), Szkołę Realną (die Realschule), Szkołę Ogólną (die Gesamtschule) i Szkołę Główną (die Hauptschule). Każdy z tych typów szkół średnich ma inny zakres zainteresowań i zasięg.
[ŹRÓDŁO:https://www.ourkids.net/pl/etapy-edukacji-polska.php]
DZIEŃ 29.04.2020.
6 Temat: Szkoła branżowa- szkołą pozytywnego wyboru!
"Nauczycielem wszystkiego jest praktyka"
Juliusz Cezar
Młody człowiek często decyduje się na naukę w szkole zawodowej (branżowej) lub w technikum dopiero wówczas, gdy nie dostał się do innej szkoły. Nalezy jednak pamiętać, że:
Zasadnicza szkoła zawodowa to nie "zawodówka"!
Technikum to nie gorsza alternatywa liceum!
Szkoła branżowa to dobra perspektywa!
Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem szkoły zawodowej jest zdobycie zawodu, co za tym idzie możliwość zdobycia pracy, nie tylko na lokalnym rynku, ale także na rynkach krajów Unii Europejskiej.
5 argumentów potwierdzających tezę, że szkoła zawodowa to szkoła pozytywnego wyboru.
Szkoła zawodowa jako jedyna szkoła ponadpodstawowa daje możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych, pozwalających zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę.
Uczniowie przygotowywani są do zakładania i prowadzenia małych firm usługowych.
Umiejętności praktyczne łatwiej zdobyć w młodym wieku, im człowiek starszy, tym trudniej opanować pewne czynności manualne, a więc warto rozpocząć kształcenie zawodowe już po szkole podstawowej.
Szkoła zawodowa i technikum doskonale przygotowuje do studiów. Dowodem na to jest duża liczba absolwentów technikum, kontynuujących naukę na wyższych uczelniach.
Najskuteczniejszym sposobem zdobywania wiedzy jest łączenie teorii z praktyką, a taki system kształcenia dominuje w szkole zawodowej i technikum.
Prosze zapoznać się z artykułem:
https://dokariery.pl/-/szkola-branzowa-to-dobry-wybor
oraz z filmami:
https://www.youtube.com/watch?v=b4-J5TzwQ6s
https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-wspolpracy-szkol-zawodowych-z-pracodawcami/ - tu oglądacie tylko te, które są związane z Waszymi zainteresowaniami.
ZADANIE DLA WAS (udostepnione również na platformie OFFICE 365-prosiłabym, żeby odpowiedzi do zadania 1 trafiły właśnie tam)
1. Na podstawie materiałów zamieszczonych powyżej oraz informacji znalezionych w innych źródłach napisz, jakie pozytywne i negatywne strony mają szkoły branzowe i technikum. Najlepiej wykonać to z uzyciem tabelki. Sprawdźmy, czy więcej jest plusów czy minusów!
2. Znacie już swoje predyspozycje, każdy ma jakiś mniej lub bardziej określony plan związany ze swoją przyszłością i z wyborem szkoły. Na wcześniejszych zajęciach charakteryzowaliście również wybrany przez siebie zawód. Bardzo proszę, wyszukać informację na temat tego, czy w pobliżu (Trzebnica, Oborniki Śląskie, Milicz, Wrocław) jest szkoła branżowa lub technikum, która prowadzi kształcenie w kierunku, który Was interesuje. Informacja ta będzie bardzo przydatna na kolejnych zajęciach.
DZIEŃ 6.05.2020.
7 TEMAT: Ku własnym wyborom!
Temat będzie dotyczyć dokonywania samodzielnych wyborów w zakresie przyszłości zawodowej oraz zachowań asertywnych, które są bardzo ważne dla podejmowania właściwych decyzji.
Czym jest asertywność?
Kluczem do sukcesu zawodowego jest m.in. bycie sobą! Można zatem zaryzykować stwierdzenie,
że kluczem do sukcesu zawodowego jest w dużej mierze asertywność!Asertywność wyraża się m.in. w:
Ø posiadaniu własnego zdania – w tym umiejętności wyrażania sprzeciwu wobec np. poglądów innych
osób,
Ø umiejętności odmawiania bez ranienia innych,
Ø umiejętności reagowania na krytykę czy wyrażania krytyki,
Ø umiejętności wyrażania swoich emocji i uczuć – zarówno tych pozytywnych, jak też negatywnych.
Asertywność oznacza obronę swoich praw i tzw. terytorium psychologicznego – z jednoczesnym szacunkiem do praw drugiej osoby. Asertywność jest rodzajem postawy, którą warto rozwijać w szkole i w domu. Postawa ta jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich, a także w obszarze poszukiwania pracy i funkcjonowania w środowisku pracy.
ZADANIE
„Mapa asertywności”
Mapa asertywności pomoże Ci sprawdzić, w jakich sytuacjach korzystasz ze swego prawa do asertywnego zachowania, a w jakich masz z tym kłopot. Jak –w różnych sytuacjach -radzisz sobie z wyrażaniem siebie i uwzględnianiem praw innych osób.Chodzi o to, żeby znaleźć sytuacje, które pogarszają Twój nastrój, zmniejszają Twoją wiarę w siebie, których się boisz, unikasz, w których czujesz własną bezradność. Albo też zachowujesz się w sposób, który zupełnie Cię nie zadowala. Zacienione kratki wskazują obszary Twoich trudności.Wstaw krzyżyk do odpowiedniej kratki, przyjmując, że pierwsza oznacza Tak-raczej tak, a druga Nie-raczej nie.
Zacienione kratki wskazują na obszar Twoich trudności.
Wróć teraz do tych punktów Mapy, przy których Twój krzyżyk znalazł się w zacienionej kratce. Przypomnij sobie, o jakich sytuacjach z Twojego życia myślałeś, odpowiadając na dane pytanie. Spisz na kartce te sytuacje, z którymi masz kłopot, uwzględniając nie tylko te okoliczności , ale przede wszystkim osoby, których dotyczy ta trudność. Teraz zaplanuj zmianę.
Temat został udostepniony równiez na platformie OFFICE 365 w zakładce PLIKI.
13.05.2020.
8 Temat: Planowanie i podejmowanie decyzji.
Na dzisiejszej lekcji poszerzycie swoją wiedzę i udoskonalicie umiejętności w zakresie planowania i podejmowania decyzji.
Czym jest planowanie?
Planowanie – proces ustalania celów i odpowiednich działań, by je osiągnąć. Opisując bardziej szczegółowo, jest to projektowanie przyszłości, jakiej się pragnie, oraz skutecznych środków jej organizacji.
Podejmowanie decyzji-
PIĘĆ KROKÓW PODEJMOWANIA DECYZJI
Podejmując decyzję, warto pamiętać, że to tak naprawdę techniczna umiejętność
i można się jej - na całe szczęście - nauczyć. Istnieją specjalistyczne szkolenia - na przykład dla kadry
zarządzającej czy zespołów. Francja słynie z tego, że uczy się tam nawet podejmowania decyzji osoby
bezrobotne. W księgarniach możemy znaleźć wiele pozycji, opisujących krok po kroku efektywne procesy podejmowania decyzji. Na nasz jednak użytek, sięgnijmy po najprostszy i sprawdzony schemat podejmowania decyzji.
Pierwszy Krok – Zdefiniowanie sytuacji/problemu. Co chcę osiągnąć?
Dokładne zdefiniowanie problemu/ sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Jaki jest cel naszych działań? Dobrze i ekonomicznie jeden „wielki”, ostateczny, cel podzielić na cele cząstkowe, łatwiejsze do osiągnięcia. W ten sposób określamy szczegółowo zakres naszych działań, terytorium, po którym będziemy się poruszać. To zabezpiecza znakomicie przed robieniem "wszystkiego na raz", przed natłokiem trudnych do uporządkowania myśli. Poza tym – aby podjąć skuteczne działania,
trzeba wiedzieć, czego się chce. Precyzyjne zdefiniowanie problemu z którym przyszło nam się zmierzyć pozwoli określić cel do jakiego dążymy, co chcemy w rezultacie podjętej decyzji osiągnąć/zyskać.
Drugi krok - Postawienie diagnozy sytuacji
Na tym etapie staramy się znaleźć źródła dotychczasowych niepowodzeń. Pomyślmy, co w tym momencie jest najistotniejsze. Określmy też słabe punkty przeciwnika - a tym przeciwnikiem jest własna niemoc, trudne okoliczności, nieżyczliwa osoba. Należy uwzględnić zebranie wszystkich niezbędnych informacji. Im więcej się dowiemy z czym przychodzi nam się zmierzyć tym łatwiejsze będzie przewidzieć wszystkie kroki działania.
Trzeci krok - Poszukiwanie alternatywnych sposobów rozwiązań
Jedno rozwiązanie to złe rozwiązanie. Konieczne jest gromadzenie informacji. Urządźmy sobie małą
prywatną burzę mózgów - wypiszmy wszystkie, nawet te najbardziej szalone pomysły rozwiązania
problemu. Może się okazać, że to co się wydawało absurdalne, jest po prostu nowatorskie. Należy
uwzględnić co jest nam potrzebne, kto może nam pomóc, gdzie możemy napotkać jakiś problem, co będzie wymagało od nas więcej pracy, wysiłku. Określenie wszystkich możliwości jakimi dysponujemy dokonując wyboru najlepszej drogi dojścia do osiągnięcia celu ułatwi nam dokonanie wyboru w etapie piątym.
Czwarty krok – Dokonanie wyboru
Kiedy ocenimy już wszystkie możliwości, wybierzmy tę najbardziej sensowną. Dokonajmy rachunku
ewentualnych strat i zysków. Jeżeli potrzebujemy wsparcia osób trzecich, zastanówmy się, na ile jest to realne, na ile możemy liczyć na tych ludzi i czy przypadkiem nie chcemy, aby to oni załatwili wszystko za nas.
Piąty Krok – Cel
Wiele osób, które podejmują decyzje, poświęca tyle wysiłku temu procesowi, że często nie starcza im już energii na działanie, na wcielenie ich w życie. Tymczasem aktywność to jedyny sposób sprawdzenia, czy nasze wybory są słuszne. Monitoring jest czymś niezbędnym.ZADANIA
ZADANIE 1. PODEJMOWANIE DECYZJI- DRZEWO DECYZYJNE
Zadaniem każdego z was będzie podjęcie decyzji dotyczącej konkretnej sytuacji.
Zadanie powinniście wykonać przy pomocy drzewa decyzyjnego.
Zasady sporządzania drzewa decyzyjnego:
na dole kartki rysujemy pień drzewa, w którym wpisujemy problem decyzyjny (pytania dot. sytuacji problemowej).
Następnie rysujemy gałęzie, czyli możliwe sposoby rozwiązania problemu, a powyżej negatywne i pozytywne konsekwencje poszczególnych rozwiązań.
W koronie drzewa wpisujemy cele i wartości, którymi będziemy się kierować, podejmując decyzję.
Uwaga: cele i wartości wpisujemy przed wymyśleniem –stanowią one bowiem zasadnicze kryterium oceny rozważanych możliwości.
Decyzja do podjęcia:
Jaką szkołę wybierzesz po zakończeniu nauki w SP ?
Zadanie odeslij na MS TEAMS, gdzie znajdziesz cały temat.
9 Dzień 20.05.2020.
Temat: Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Witam Was serdecznie!
1)W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zapoznajcie się z zasadami rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021. W zasadach rekrutacji znajduje między innymi informacja na temat ilości punktów możliwych do uzyskania, w jaki sposób są punktowane oceny z przedmiotów.
REKRUTACJA 2020/2021
BILANS PUNKTÓW:
za trzy egzaminy ośmioklasisty –maksimum 100 punktów
za cztery przedmioty ze świadectwa –maksimum 72 punkty
za świadectwo z wyróżnieniem – punktów7
za szczególne osiągnięcia –maksimum 18 punktów
za aktywność społeczną –3 punkty
RAZEM 200 PUNKTÓW
HARMONOGRAM REKRUTACJI
Ogłaszamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
• od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
go o świadectwo ukończenia szkoły.
• od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków
o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
Terminy uzupełnienia wniosków
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:
• do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
• do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.
Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej
Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.
W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
2) Podaję Wam linki do stron gdzie możecie rozwiązać ,,Testy predyspozycji zawodowych i zainteresowań”, na tych stronach znajdują się testy oraz analiza ich wyników. Już niedługo będziecie dokonywać wyborów dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej, zastanówcie się: czym chcecie zajmować się w przyszłości, jakie macie marzenia, zainteresowania, co lubicie robić, jakie posiadacie umiejętności.
10 DZIEŃ 27.05.2020.
Oferta szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/21
Drodzy Uczniowie klasy 8, w tabeli poniżej znajdziecie podstawowe informacje odnośnie szkół ponadpodstawowych. Klikając w link zostaniecie przekierowani na stronę szkoły.
Lp.
Szkoła
Kontakt
Link do strony z rekrutacją
1
Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy
ul. Wojska Polskiego 17
55-100 Trzebnica
tel. 71 312 09 76,
fax 71 723 40 53http://www.lotrzebnica.pl/2020/04/24/profile-klas-rekrutacja/
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Trzebnicy
ul. Żeromskiego 25
55-100 Trzebnica
Telefon: +48 71 312 04 88
Faks: +48 71 312 04 85
e-mail: sekretariat@pzs2-trzebnica.plhttp://www.pzs2-trzebnica.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=14&Itemid=169
Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich
ul. Parkowa 8, 55-120
Oborniki Śląskie
tel. 71 310 22 23,
e-mail: pzsoborniki@powiat.trzebnica.pl
http://www.pzs-obornikislaskie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1471&Itemid=121
TECHNIK REKLAMY: http://www.pzs-obornikislaskie.pl/docs/rekrutacja/2016/Technik%20Reklamy.pdf
TECHNIK HOTELARSTWA: http://www.pzs-obornikislaskie.pl/docs/rekrutacja/2016/Technik%20Hotelarstwa%202018.pdf
LICEUM: http://www.pzs-obornikislaskie.pl/docs/rekrutacja/2016/LO.pdf
SZKOŁA BRANŻOWA: http://www.pzs-obornikislaskie.pl/docs/rekrutacja/2016/Bran%C5%BCowa%20Szko%C5%82a%20I%20Stopnia.pdf
Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu
Ul. Trzebnicka 4
Milicz
71 384 03 50
http://www.zsmilicz.eu/index.php/rekrutacja-2020-sp
Technikum Leśne w Miliczu
ul. Kasztelańska 1
56-300 Milicztel./fax. 71-3840718
e-mail: sekretariat@tlmilicz.pl
https://www.tlmilicz.pl/rekrutacja-2020-2021/
DLA PRZYPOMNIENIA- HARMONOGRAM REKRUTACJI 2020/21
Dla klasy 7 Test osobowości.
Test osobowości
- Uczniowie wejdźcie w poniższy link, otworzy się strona Targi Zawodów,
- Na dole strony znajdziecie dwa okienka, kliknijcie w przedział wiek 14-18 lat.
- Otworzy się strona z testem osobowości PERSON.IN,
- Postępujcie wg wskazówek czyli:
- podajcie adres E-mail,
- dobrze czytajcie pytania,
- zaznaczajcie odpowiedzi wg waszych przekonań,
- po wypełnieniu otrzymacie na adres E-mail podsumowanie testu, pobierzcie je są darmowe, możecie go wydrukować.