• Warsztaty motywacyjne

          • 11 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach motywacyjnych, które przeprowadziły panie M. Słowik i K.Gubała z Krajowego Ośrodka Kształcenia Administracji.

            Zajęcia odbywały się w trzech grupach wiekowych. Na początku warsztatów uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniem : „W czym jestem dobry?”To z pozoru proste zagadnienie sprawiło uczestnikom sporo trudności, jednak po wnikliwej analizie i pomocy kolegów każdemu udało się odnaleźć swoje mocne strony. W kolejnej części zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak budować swoją motywację i jak ważną rolę odgrywają cele, które należy sobie wyznaczać. Uczestnicy szukali również praktycznych zastosowań nabywanych przez siebie umiejętności na poszczególnych zajęciach lekcyjnych. Panie prowadzące podpowiedziały wszystkim w jaki sposób radzić sobie z różnorodnymi przeszkodami w dążeniu do obranych celów. Podkreśliły również olbrzymią rolę planowania.

            Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze z wielkim zaangażowaniem uczniów.

          • Katyń....Pamiętamy....

          • 13 kwietnia br. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mord dokonany przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
                       W 82. rocznicę tej zbrodni uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zgromadzili się przy Dębie Pamięci, który został posadzony w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady  - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ, a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

             

            Masłowski Dąb upamiętnia śp. Franciszka Machowskiego. Ma on nie tylko przypominać o katyńskim ludobójstwie, ale także skłaniać do refleksji nad ludzką egzystencją. Dla uczczenia pomordowanego zapalono przy pomniku znicz oraz odczytano fragment wiersza pt. „Katyń” Mariana Hemara. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za uczestnictwo w tej corocznej inicjatywie.

             

          • Warsztaty...

          •  07.04.2022 r. na dwóch godzinach lekcyjnych w Szkole Podstawowej w Masłowie odbyły się warsztaty, które prowadziła Pani Beata. Zajęcia miały na celu ukazanie klasie VIII dalszej ścieżki zawodowej.

            Na zajęciach uczniowie mogli się dowiedzieć, w jaki sposób poznać, do jakiego zawodu mają predyspozycje. Uzyskali również informacje, do jakiej szkoły pójść, jaki kierunek wybrać, żeby pracować w wymarzonym zawodzie. Pod koniec warsztatów ósmoklasiści rozwiązywali test, który ukazał im (poprzez swoje zdolności i talent), w którym kręgu zainteresowań czuliby się najlepiej.

            Uczniowie byli zgodni co do tego, że wykład był potrzebny
            i bardzo pożyteczny. Nie zabrakło także miłej atmosfery.

             

          • Pokaz mody ekologicznej

          • Dzień Ziemi jest światowym dniem ekologii. Międzynarodowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest od 1990 roku i każda edycja ma narzucone hasło przewodnie. Tegoroczne hasło to "Inwestujmy

            w naszą planetę".

            22 kwietnia odbył się w naszej szkole pokaz mody promujący postawy przyjazne środowisku. W pokazie uczestniczyli uczniowie
            z klas III i VII. Stroje, które przygotowali odzwierciedlały postacie, które dbają o środowisko, np. królowa czystych wód, książę recyklingu, robot sprzątający itd.

            Wydarzenie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Poniżej przedstawiamy galerię z tego spotkania.

             

             

          • Zebrania klasowe

          • Szanowni Państwo

            27 kwietnia (środa) i 28 kwietnia (czwartek) odbędą się zebrania klasowe.

            Celem zebrań jest podsumowanie dotychczasowej pracy dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów naszej szkoły.

            Zebrania poprowadzone zostaną w formie tradycyjnej (tym razem zapraszamy do szkoły).

            Poniżej zamieszczony został grafik zebrań. 

            L.p.                Data                                           Klasa                 Godzina rozpoczęcia spotkania

            1.           27.04.2022 r.   (środa)                Oddział 3,4latków                      17:00

            2.           27.04.2022 r.   (środa)                        Klasa 0                                17:00

            3.           28.04.2022 r.   (czwartek)                     III                                        17:00

            4.           27.04.2022 r.    (środa)                          IV                                      17:00

            5.           28.04.2022 r.    (czwartek)                     V                                       16:30

            6.           28.04.2022 r.    (czwartek)                   VII                                       16:00

            7.           28.04.2022 r.    (czwartek)                   VIII                                       16:00

             

            Paulina Pierchorowicz-Rączka

             

          • Góra grosza...

          • Od listopada do marca w naszej szkole i przedszkolu odbywała się wielka zbiórka pieniędzy pt. „Góra Grosza”. Do słoiczków-skarbonek można było wrzucać różnorakie monety – od jednogroszówek po nominały o wartości kilku złotych.

            Cel akcji to pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednią, ale najważniejszą ideą było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Nasi uczniowie nie zawiedli. Każdy przyniósł tyle, ile mógł – w myśl zasady „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

            W bieżącej, XXII edycji udało się nam uzbierać ponad 6 kilogramów drobnych monet. Pieniądze zostały wysłane do Towarzystwa „Nasz Dom” z pomocą Poczty Polskiej. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w tę akcję.

             

          • Ogródek warzywny

          •  „Budzimy nowe życie z uśpionych nasionek” to temat przewodni podczas organizowania ogródka klasowego w klasie III.

            Praca przy nim odbywała się etapami. Najpierw hodowla fasoli w klasie, potem przygotowanie terenu, sadzenie i sianie warzyw (marchewki, kopru, sałaty, cebuli, czosnku niedźwiedziego…) A na koniec podlewanie i pielenie.

            Dzięki ogródkowi możemy efektywnie realizować program ekologiczny. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, obserwują przyrodę i doświadczają jej. Z niecierpliwością czekają na pierwsze plony.



          • Stypendia dla uzdolnionych

          • Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima już po raz kolejny przyznał uczniom
            z Gminy Trzebnica stypendia za osiągnięcia w nauce, zainteresowania pozaszkolne oraz za wzorową postawę. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 marca w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sztuki, włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne młodym stypendystom i ich rodzicom oraz drobne upominki na pamiątkę wydarzenia.  

            W bieżącym roku wysokie kryteria spełniło łącznie trzynaścioro dziewcząt i chłopców ze szkół w Trzebnicy, Ujeźdźcu Wielkim, Boleścinie, Masłowie i Kuźniczysku. Na uroczystą galę zaproszono przedstawicieli Gminy Trzebnica. W uroczystości wzięli również udział nauczyciele wraz z dyrektorami gminnych placówek oświatowych, wychowawcy wyróżnionych uczniów oraz szereg innych, znakomitych gości. Oczywiście nie mogło zabraknąć stypendystów i ich rodziców. Naszą szkołę reprezentowała Joanna Pałka, uczennica klasy VIII, która zdobyła Stypendium Burmistrza za  bardzo wysoką średnią, wzorowe zachowanie i aktywność na rzecz wolontariatu.

            Pan Marek Długozima Burmistrz Gminy Trzebnica pogratulował uczniom ambicji, wytrwałości oraz wysokiej kultury osobistej – trzech kluczy do osiągnięcia sukcesu
            w każdej dziedzinie. Galę zakończono tradycyjnie wspólnym zdjęciem burmistrza
            z tegorocznymi stypendystami. Wszyscy uhonorowani nie kryli wzruszenia i radości, podkreślając jak wielkie znaczenie ma dla nich docenienie ich dotychczasowej pracy i wysiłków. Stypendia stanowią dowód na to, że warto się starać i ponosić trud
            w codziennej edukacji.

            Galę uświetniły występy utalentowanych młodych wychowanków Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzebnicy. Wydarzenie przebiegło w miłej atmosferze.

          • Primaaprilisowe psikusy!

          • 1 kwietnia to dzień żartów, obyczaj obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu psikusów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabieraniu kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.

            Prima aprilis to okazja do robienia żartów, na które nikt się nie obraża. Tego dnia w naszej szkole trzecioklasiści zamienili się miejscami z przedszkolakami. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach i zabawach ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami. Natomiast dzieci z klasy „0” uczyły się w sali klasy 3.

            To było bardzo zabawne doświadczenie.

          • Z WIZYTĄ U WETERYNARZA

          • 21 marca 2022 r. dzieci z klasy „0” wybrały się na wycieczkę do Przychodni Weterynaryjnej „FENIKS”. Celem spotkania z panią doktor było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw opiekuńczych w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak  ludzie, chorują i cierpią, wymagają pomocy i leczenia.

            Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny i dowiedziały się, na czym polega praca weterynarza. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pani weterynarz opowiedziała przedszkolakom, do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach profesjonalna sala operacyjna dla zwierząt. Dzieci dowiedziały się o sposobie pielęgnacji pupili, a także o tym,  jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Przedszkolaki brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Na koniec wizyty pani doktor poczęstowała dzieci słodkościami.

            Wycieczka była bardzo ciekawa, dzieci dowiedziały się wielu cennych informacji. Zobaczyły, jak wygląda profesjonalny gabinet weterynaryjny.

            Serdecznie dziękujemy Pani Ewie za umożliwienie poznania tak ciekawego zawodu i za kształtowanie u dzieci postaw opiekuńczości wobec zwierząt.

             

             

          • Dni otwarte w PZS 2 i LO w Trzebnicy

          •  

            30 marca uczniowie klas VII-VIII wraz z wychowawcami udali się na Dni Otwarte do dwóch szkół średnich w Trzebnicy. Z zapałem oczekiwali na możliwość zobaczenia budynków „od kuchni”.

            Pierwszą odwiedzoną placówką był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Piotra Włostowica. O godzinie 9:00 przywitano przybyłych gości na sali, gdzie wyświetlono prezentację o poszczególnych kierunkach kształcenia i wymaganej dokumentacji dla kandydatów. Jej uzupełnieniem były krótkie wystąpienia uczniów  z technikum i szkoły branżowej. Ponadto, młodzież mogła zobaczyć sale lekcyjne, otrzymać broszury informacyjne i gadżety, a także skorzystać z bufetu.

            Kolejną punktem na mapie naszej wyprawy było Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy. O godzinie 11:00 powitano nas na auli, wyświetlono filmik promocyjny i zaproszono do obejrzenia budynku. Zwiedziliśmy wszystkie piętra, uczestnicząc w przeróżnych lekcjach. Zajęcia pokazowe prowadzone były przez uczniów. Czekały na nas różnorodne atrakcje: śpiewaliśmy po hiszpańsku, oglądaliśmy tkanki pod mikroskopem, widzieliśmy wylinkę węża, żołądek myszy i jeszcze kilka interesujących eksponatów. Ponadto, uczestniczyliśmy w doświadczeniach z chemii, fizyki, braliśmy udział w grze historycznej i geograficznej. Poznaliśmy tajniki pracy na lekcji z j. angielskiego, j. polskiego i matematyki.

            W trakcie przejścia z jednej szkoły do drugiej mieliśmy czas, aby coś spałaszować. Na koniec zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy autobusem do Masłowa.

             

          • WITAJ WIOSNO!

          • 21 marca dzieci z klasy „0” wraz z wychowawczynią i opiekunką wyruszyły do Trzebnicy, aby powitać Wiosnę na trzebnickim Rynku.

            Dzieci  z kolorowymi kwiatami i marzanną dołączyły do barwnego, wiosennego pochodu. Maszerując Deptakiem na trzebnicki Rynek, radośnie śpiewały piosenki o wiośnie. Na Rynku dzieci obejrzały przedstawienie o tematyce wiosennej, tańczyły, uczestniczyły w zabawach ruchowych, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w konkursie wiosennym. Następnie przedszkolaki ułożyły marzanny do snu, czyli ukołysały zimę i wesołymi okrzykami przywitały wiosnę. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić radość z przyjścia nowej pory roku. Na zakończenie każda grupa przedszkolna otrzymała dyplom za przygotowanie marzanny i nagrodę w postaci słodkości.

            Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i pełne nadziei, że długo wyczekiwana wiosna zawita do nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom.

          • Kolorowe skapetki.

          • W dniu 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

            Dlaczego akurat tego dnia? Ponieważ Zespół Downa cechuje się dodatkowym - 3cim chromosomem w 21 pierwszej parze. W wsparcie akcji włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zakładając skarpetki nie do pary. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, zrozumienia i solidarności z osobami z zespołem Downa. 

            Tego dnia odbyła się również prelekcja o tym jak można wspierać osoby z zespołem Downa, jak lepiej rozumieć te osoby i pomagać im w życiu codziennym.  W spotkaniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas SP w Masłowie. Podczas spotkania psycholog szkolna wraz z uczniami przeprowadzili wyjątkową burzę mózgów gromadząc konkretne pomysły
            i rozwiązania wspierające naszą wyjątkową uczennicę z klasy IV.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • III miejsce w Powiatowym Turnieju Baśniowym!

          • III miejsce w Powiatowym Turnieju Baśniowym!

            Klara L.z klasy IV zajęła 3. miejsce w XIX Powiatowym Turnieju Baśniowym, osiągając jednocześnie 2. wynik wśród uczniów z gminy Trzebnica.

            Konkurs odbył się 30 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Wzięło w nim udział 10 uczniów z 9 szkół powiatu trzebnickiego. Uczestnicy rozwiązali test składający się z 45 pytań dotyczących baśni H.Ch. Andersena, braci Grimm, Ch. Perraulta, J.I. Kraszewskiego, K. W. Wójcickiego,C.S. Lewisa oraz J. Brzechwy. Uczniowie musieli wykazać się bardzodokładną znajomością treści baśni zawartych w wykazie literatury, a także wiedzą dotyczącą życia i twórczości wyżej wymienionych autorów. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany, tylko małe różnice punktowe wyłoniły laureatów poszczególnych miejsc. Celem konkursu było międzyinnymirozbudzenie motywacji czytania,wprowadzenie w tradycję kultury narodowej i europejskiej, rozwój wyobraźni, a także stworzenie możliwości porównania swej wiedzy i umiejętności w celu dalszego doskonalenia.

            Konkurs przebiegał w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Oczekiwanie na wyniki umilił słodki poczęstunek oraz film wyświetlony przez organizatorów.Na zakończenie zmagań turniejowych wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz różnorodnymi gadżetami promującymi gminę Trzebnica, natomiast laureaci dodatkowo otrzymali nagrody książkowe.Serdecznie gratulujemy wspaniałego wyniku uczennicy naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!