Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Organizatorem akcji jest pani Małgorzata Ficoń ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu.
Celem przedsięwzięcia jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W tym roku do tej wspaniałej inicjatywy już po raz 3. dołączyła również społeczność Szkoły Podstawowej w Masłowie.
W tym roku obchody świąt zaplanowano na pierwszy tydzień października, a my naszą akcję rozpoczęliśmy od „Spaceru serc” – chętni uczniowie wraz z opiekunkami wybrali się pieszo do Trzebnicy, aby zamanifestować troskę o zdrowie. Podczas wycieczki rozdawano przechodniom ulotki, na których zostały przedstawione wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób każdy może zadbać o swoje serce. Rozpowszechniane broszurki dotyczyły też wartości płynących z głośnego czytania. Podczas spaceru wszystkim dopisywał świetny humor, a dwudziestokilometrowy dystans nie stanowił wielkiego wyzwania, zważywszy na dobrą kondycję uczestników i szczytny cel, przyświecający wydarzeniu.
Podczas lekcji biologii omówiono podstawowe informacje o sercu, chorobach układu krążenia oraz ich profilaktyce. Dzieci dowiedziały się, jakie czynniki ryzyka mogą prowadzić do chorób serca, jak unikać niezdrowych nawyków i co można robić, aby utrzymać serce w dobrej kondycji. Poruszony został także temat krwiodawstwa i jego znaczenia dla ratowania zdrowia i życia innych.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia trójwymiarowego modelu serca, który ukazywał jego budowę i funkcjonowanie. Nauczyciel wyjaśniał, jak pracuje serce, jak przepływa krew oraz jakie są najważniejsze funkcje układu krążenia. To była doskonała okazja do zobaczenia w praktyce, jak wygląda nasz najważniejszy organ wewnętrzny. Przeprowadziliśmy również zajęcia z mikroskopami, w czasie których młodzież mogła obejrzeć z bliska tkanki serca zdrowego i te zmienione chorobowo. Starsi uczniowie mieli możliwość zmierzenia ciśnienia krwi. Każdy z nich mógł na własnym przykładzie sprawdzić, jakie jest ich ciśnienie oraz dowiedzieć się co oznaczają wyniki i dlaczego regularne badanie ciśnienia jest ważne dla zdrowia serca. W dalszej części uczniowie przystąpili do rozwiązywania quizów na temat zdrowia serca. Pytania dotyczyły budowy serca, funkcji układu krążenia, czynników ryzyka chorób serca oraz zdrowego stylu życia.
W ramach obchodów Światowego Dnia Serca zorganizowano także warsztaty plastyczne. Uczniowie tworzyli prace plastyczne o tematyce profilaktyki chorób serca oraz o krwiodawstwie. W swoich dziełach dzieci ukazywały, jak dbać o zdrowie serca, a także dlaczego warto oddawać krew.
Z tej szczególnej okazji zajęcia wychowania fizycznego także były ukierunkowane na ćwiczenia wzmacniające serce i poprawiające kondycję układu krążenia. Nauczyciel przeprowadził trening cardio. Każda aktywność była wytłumaczona w kontekście korzyści dla zdrowia serca.
Młodsi uczniowie w ramach akcji otrzymali zakładki do książek wykonane podczas zajęć bibliotecznych, z których mogą czerpać wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy przedmedycznej, bo każdy z nas może być superbohaterem i ratować ludzkie życia. Wystarczy, że zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia działań z zakresu pierwszej pomocy. Im wcześniej zaczniemy się uczyć, tym bardziej będziemy przygotowani i kompetentni. Zakładka była też pretekstem do spotkania z literaturą, ponieważ mieścił się na niej cytat Gustave’a Flauberta „Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje, ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje”.
Uczniowie zapoznali się również z opowiadaniem pt.„Krew” W. Grajkowskiego, mówiącym o dziewięcioletnim Kamilu i jego sercu oraz o ich wspólnych przygodach, a z Hertusiem doszli do wniosku, że aktywność fizyczna się opłaca, a zdrowe nawyki żywieniowe należy mieć po prostu we krwi.
Cytaty, dotyczące uczuciowej strony naszego najważniejszego organu, pochodzące z klasyki literatury, zamieszczone na papierowych sercach, otrzymali również starsi uczniowie, którzy na lekcjach języka polskiego spotkali się z lekturami traktującymi o wielkości płynącej z siły uczuć. Były to „Kamienie na szaniec” oraz „Mały Książę”, na łamach którego Antoine de Saint- Exupéry umieścił słynne słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Wielka literatura zawsze skłania do przemyśleń, dlatego jak najczęściej należy podkreślać nieocenioną rolę czytania.
Akcja, kolejny raz, okazała się świetnym sposobem na edukację dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia serca i głośnego czytania. Uczniowie poprzez różnorodne aktywności – od ćwiczeń cardio, przez kreatywne warsztaty plastyczne, aż po quizy wiedzy – nauczyli się, jak dbać o swoje serce i jak ważna jest profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo, wprowadzenie tematów takich jak krwiodawstwo i pierwsza pomoc poszerzyło ich wiedzę o wartości pomagania innym. Całe wydarzenie miało pozytywny wpływ na świadomość zdrowotną i czytelniczą. Mamy nadzieję, że zachęciło wszystkich do podejmowania zdrowych nawyków na co dzień.