„Czytamy z Sercem” w Szkole Podstawowej w Masłowie
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Organizatorem akcji jest pani Małgorzata Ficoń ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu.
Celem przedsięwzięcia jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W tym roku już po raz drugi do tej wspaniałej inicjatywy dołączyła również społeczność Szkoły Podstawowej w Masłowie.
Z tej okazji wychowawczyni grupy przedszkolnej „Myszki” przeczytała swoim podopiecznym opowiadanie M. Ficoń pt. „Serce misia”. Była to rozmowa chorego misia z mądrym kotkiem, z której najmłodsi dowiedzieli się czego unikać, by ich serduszko nie chorowało oraz co mogą zrobić, by cieszyć się zdrowiem.
Uczniów z klas I i II odwiedziły starsze koleżanki z klasy VI, które przeczytały swoim kolegom fragment książki pt. „Krew” K. Grajkowskiego. Jest to pięknie ilustrowana książka, która przekazuje młodym czytelnikom multum informacji na temat układu krwionośnego w bardzo przystępny i ciekawy sposób — poprzez ukazanie historii dziewięcioletniego Kamila i jego serca. Uczniowie wysłuchali również cudownej opowieści o tym, że serce ma się tylko jedno i należy o nie w szczególny sposób dbać. Główna bohaterka książki R. Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Pracownia Aurory” prowadzi od lat pracownię złamanych serc, jednak martwi się, że musi zamknąć swoją działalność. Czy rzeczywiście jej praca nie jest już potrzebna?
Uczestnicy zajęć świetlicowych obejrzeli film edukacyjny na temat budowy i funkcjonowania układu krwionośnego, następnie kolorowali i wypełnili karty pracy związane z anatomią serca.
Uczniowie klas V i VI wzięli udział w quizach dotyczących budowy i funkcjonowania układu krwionośnego, a także pierwszej pomocy, następnie wysłuchali fragmentu książki pt. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” P. Beręsewicza – zabawnej opowieści nie tylko o pierwszej szkolnej miłości…Podczas zajęć powstały również piękne ilustracje do „sercowych” związków frazeologicznych. Na przerwach natomiast na modelu zawieszonym na jednej z tablic wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość budowy serca.
Zwieńczeniem przedsięwzięcia był „Spacer serc”. Przedszkolaki z grupy „Myszki” wraz z opiekunkami wybrały się na spacer po Masłowie, aby zamanifestować troskę o zdrowie. Podczas wycieczki rozdawano przechodniom ulotki, na których zostały przedstawione wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób każdy może zadbać o swoje serce. Rozpowszechniane broszurki dotyczyły też wartości płynących z głośnego czytania. Podczas spaceru wszystkim dopisywał świetny humor. Posłuchajmy zatem najmłodszych i zadbajmy o siebie i swoich najbliższych.
asf