Dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły wspaniałe dary jesieni! Dzięki temu stworzyliśmy piękny kącik jesienny, pełen kolorowych liści, kasztanów, wrzosów, dyń i żołędzi. Podczas zajęć plastycznych każdy miał okazję pomalować małe dynie farbami, tworząc piękne jesienne dekoracje.
DARY JESIENI
- 6
DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
30 września przedszkolacy obchodzili Dzień Chłopaka. Było mnóstwo uśmiechu, zabawy i niespodzianek! Chłopcy tego dnia otrzymali drobne upominki. To był wspaniały dzień!
DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Dzień bez samochodu przypada na 22 września. Z racji tego, że w tym roku była to niedziela, przenieśliśmy obchody tego dnia na 24.09. Wtedy właśnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pieszej wycieczce z Masłowa do Trzebnicy. Celem tego wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia oraz ekologicznych form transportu, a także zwiększenie świadomości na temat wpływu samochodów na środowisko.
Wraz z opiekunami wyruszyliśmy wcześnie rano sprzed szkoły w Masłowie. Trasa, licząca w dwie strony około 20 kilometrów, prowadziła malowniczymi szlakami, przez łąki i pola, co pozwoliło nam cieszyć się pięknem lokalnej przyrody. Po drodze zatrzymywaliśmy się, aby podziwiać widoki, robić zdjęcia i dowiedzieć się więcej o okolicznych ciekawostkach przyrodniczych oraz historycznych.
Po kilku godzinach spaceru dotarliśmy do Trzebnicy, gdzie czekała na nas przerwa i wspólny posiłek. Po krótkim odpoczynku mieliśmy okazję podziwiać lokalne zabytki. Wycieczka była nie tylko formą aktywnego spędzenia czasu, ale także inspiracją do wybierania bardziej ekologicznych sposobów podróżowania na co dzień.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zaangażowanie w ideę Dnia Bez Samochodu. Razem udowodniliśmy, że piesze wycieczki to nie tylko zdrowy sposób na przemieszczanie się, ale także doskonała okazja do integracji i lepszego poznania najbliższej okolicy.
INFORMACJA KURATORA OŚWIATY WE WROCŁAWIU
W związku z kontynuacją ,,Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego” na lata 2023-2025, informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.Do programu zgłaszać się mogą dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat zamieszkujące Województwo Dolnośląskie.
Zgłoszenia może dokonać także rodzic lub opiekun prawny zaniepokojony zachowaniem swojego dziecka.Zgłoszenia można dokonać pod numerem telefonu infolinii 800 805 600 lub pod adresem e-mail razemlatwiej@cogitozdrowie.plUczniowie, zgłoszeni do programu, objęci będą wsparciem psychologicznym (spotkania diagnostyczne i spotkania wspierające), a koordynatorzy regionalni pozostaną z nimi w stałym kontakcie, służąc pomocą w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
23 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej 31 akcji Sprzątania Świata, której celem jest dbanie o środowisko naturalne i edukacja ekologiczna. To już kolejny rok, w którym angażujemy się w działania mające na celu ochronę naszej planety.
W ramach tegorocznej akcji uczniowie wszystkich klas, pod opieką nauczycieli, sprzątali tereny wokół szkoły oraz inne miejsca w naszej okolicy. Każda klasa została wyposażona w worki na śmieci i rękawice ochronne, a zadania były dostosowane do wieku uczniów.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kilkanaście worków odpadów. Wspólnymi siłami pokazaliśmy, że troska o czyste otoczenie leży w naszych rękach i każdy, nawet najmniejszy wkład, ma znaczenie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział w akcji. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zainspiruje nas wszystkich do podejmowania codziennych działań na rzecz ochrony środowiska, zarówno w szkole, jak i w życiu prywatnym.
Razem dbajmy o naszą planetę!
1
ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
23 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w zabawach i tańcach. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał medal Superprzedszkolaka. To był dzień pełen uśmiechów i dobrej zabawy.
PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ JESIEŃ
Dzieci w naszym przedszkolu świętowały początek jesieni. Podczas spaceru zbierały liście, kasztany i inne jesienne skarby. następnie wykonały piękne prace plastyczne.
INFORMACJA O SZCZEPIENIACH
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi szczepień przeciw HPV.
Rodzice mogą zgłaszać się do POZ w celu zaszczepienia dziecka.
Szczegóły:
WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE
20 września dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do Trzebnicy na spektakl pt.: "Śpiąca Królewna". Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które przeniosło je w świat magii i baśniowych postaci.
UBEZPIECZENIE NNW
Informujemy o możliwości ubezpieczenia uczniów na rok szkolny 2024/2025 w TUZ Ubezpieczenia.
Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje od 1.09.2024-31.08.2025.
Aby skorzystać z ubezpieczenia należy wejść w LINK:
https://tuz.pl/ubezpieczenia-szkolne/?kod=B7QT6oFDlRuG
Link jest ważny do 30.09.2024 r.
Bez względu na to, czy dziecko było wcześniej ubezpieczone w TUZ, czy też nie, zakładamy nową polisę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Każde dziecko ma zdolności, talenty, choć czasem bardzo ukryte. 16 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Skąd pomysł, aby „kropka" miała swoje święto? Ten wspaniały dzień ma swój początek w książce Petera H. pt. „The Dot", co w języku polskim tłumaczy się „Kropka". Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i w ten sposób w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać kreatywność oraz wiarę w swoje możliwości zachęcając do tworzenia.
Uczniowie naszej szkoły również wzięli czynny udział w celebracji tego wyjątkowego dnia. Klasy młodsze opowiadały o swoich umiejętnościach, talentach, a także o tym, jak dodać komuś otuchy i go pocieszyć. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne z motywem kropek, poszukiwały kropek wokół nas, zagrały w gry z kropkami, m.in. w Kropkowe Memo, oraz świetnie się bawiły podczas „Kropkowej gimnastyki”. W klasach starszych również poruszyliśmy temat mocnych stron i poszukiwaliśmy sposobów na rozwijanie swoich talentów. Na zakończenie tego dnia wszyscy uczniowie wzięli udział w stworzeniu „Kropkowego Drzewa Talentów”. Po tym aktywnym i owocnym dniu nasuwa się tylko jeden wniosek: „Nasi uczniowie są zdolni i kropka!"
4
POMAGAJMY!
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU
NARODOWE CZYTANIE
7 września 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy odbyła się trzynasta już edycja Narodowego Czytania, w którym wzięły udział dwie uczennice klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Masłowie, Klara L. oraz Zuzanna M.
Tegoroczną lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian" doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Uczestnikami tej czytelniczej uroczystości byli m.in.: wybrani przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gminnych szkół oraz czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy. Wszyscy występujący na scenie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Serdecznie dziękujemy organizatorom przedsięwzięcia za przemiłą atmosferę i możliwość uczestnictwa w akcji mającej na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości narodowej.
UROCZYSTY APEL INAUGURACYJNY
2 września 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Masłowie, uroczystym apelem przygotowanym przez Samorząd Uczniowski, rozpoczęli nowy rok szkolny 2024/2025.
O 8:30 cała społeczność szkolna zgromadziła się na płycie boiska, aby wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – pani Aleksandra Pasierska, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów oraz przedszkolaki. Przekazała bieżące informacje dotyczące organizacji pracy szkoły w roku 2024/2025. Życzyła uczniom i nauczycielom wielu sukcesów, radości i dużo odwagi w realizacji planów. Po wystąpieniu pani dyrektor uczniowie klasy trzeciej zaśpiewali wakacyjną piosenkę, wprawiając widzów w radosny nastrój.
Zachowując zatem uśmiech i „odpowiednią perspektywę”, życzymy wszystkim, aby rozpoczynający się nowy rok szkolny obfitował w sukcesy i powody do dumy, by przyniósł ogrom nowych możliwości, aby każdy mógł rozwinąć skrzydła. Powodzenia!
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
INFORMACJE DLA RODZICÓW OD PAŃSTWOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W TRZEBNICY
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym przypomina, że problem wszawicy od lat pojawia się najczęściej właśnie po okresie wakacyjnym.
Grupą szczególnie narażoną na wszawicę są dzieci, które zarażają się przez kontakty bezpośrednie w czasie zabawy oraz nie wyrobione w pełni nawyki higieniczne.
Kolonie i wszelkiego rodzaju obozy wakacyjne bardzo sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy, dlatego kiedy dziecko wraca już do domu powinniśmy dokładnie sprawdzić mu skórę głowy i włosy.
W związku z tym, że wszawica przenosi się bezpośrednio przez styczność z drugą osobą nie ma możliwości przenoszenia jej przez sprzęty. Dlatego w ramach profilaktyki należy dokonywać systematycznie przeglądów włosów dziecka, podczas zabawy z innymi dziećmi upinać lub związywać włosy dziecka, przypominać dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej, uczulać dzieci aby nie wymieniały się z innymi rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina).
W związku z powyższym należy podkreślić, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w zwalczeniu i ograniczeniu rozprzestrzeniania się wszawicy, a ich zaangażowanie i skoordynowanie działań jest niezbędnym warunkiem skutecznego rozwiązania problemu.
W przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole lub placówce potrzebne jest podjęcie działań profilaktycznych w tym zakresie i wypracowanie z udziałem rodziców stosownych procedur, które będą przez wszystkich akceptowane i respektowane, dlatego niezbędna jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną.
Główny Inspektor Sanitarny pismem z dnia 12 kwietnia 2023 r. zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o stanowisko w zakresie wskazania osób uprawnionych do kontroli stanu czystości skóry głowy u ucznia z podejrzeniem wystąpienia wszawicy.
Ministerstwo Zdrowia pismem z dnia 5 maja 2023 r., znak: ZPR.664.32.2023.AW przekazało do Głównego Inspektoratu Sanitarnego stanowisko w przedmiotowej sprawie wskazując, że w przypadku podejrzenia występowania wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna może przeprowadzić kontrolę wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
W przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy u ucznia/uczniów przeglądy stanu czystości skóry głowy powinny odbywać się z poszanowaniem prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym.
Przeglądy powinny być dokonane w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie, z zachowaniem intymności i prywatności dziecka oraz zasad higieny (w gabinecie powinien przebywać tylko jeden uczeń). Rodzicom należy przekazać informacje o konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych w przypadku stwierdzenia wszawicy w danej grupie uczniów.
Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, pielęgniarka środowiska nauczania współpracuje z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz pedagogiem szkolnym, a także rodzicami uczniów.
Więcej informacji na temat wszawicy znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Trzebnicy
mgr Szymon Klakočar
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie