• PROGRAM WSPIERANIA TALENTÓW

          • Szanowni Państwo,

            Samorząd Województwa Dolnośląskiego stworzył program, który będzie wspierał utalentowanych Dolnoślązaków, w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów. Głównym celem i zadaniem Programu jest przyznanie stypendium utalentowanym osobom, by umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeniach. O jednorazowe stypendium może ubiegać się osoba, która jest uczniem(słuchaczem) lub studentem (tryb stacjonarny, studia I i II stopnia) szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej lub uczelni z terenu województwa dolnośląskiego. Wnioskodawca może ubiegać się o jednorazowe stypendium nie częściej niż jeden raz w roku budżetowym, jednak nie później niż do dnia 31 października danego roku.

            Poniżej link dot. programu 

            https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/6046-dolnoslaski-program-wspierania-talentow

          • XIII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY ,,SPRAWNIE LICZĘ"

          • 25 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Masłowie już po raz trzynasty odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny ,,Sprawnie liczę’’ dla klas czwartych. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z 13 szkół podstawowych powiatu trzebnickiego (5 gmin). Uczestnicy musieli rozwiązać 60 przykładów w ciągu 35 minut. Uczniowie wykazali się nieprzeciętną sprawnością rachunkową. W tym roku nasza szkoła nie miała reprezentanta, ponieważ nie mamy oddziału 4. klasy.

            Po matematycznych zmaganiach uczestnicy konkursu i ich opiekunowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. W czasie sprawdzania prac uczniowie oglądali film, zwiedzali szkołę i rozwiązywali zadania na spostrzegawczość.

            Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe: przybory geometryczne, kalkulatory, długopisy, pendrive’y, ołówki, smyczki do kluczy, notatniki i listy gratulacyjne, natomiast pozostali uczniowie - dyplomy uczestnictwa w konkursie. Spotkanie przebiegało bez zakłóceń, w przyjaznej atmosferze. Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy za rok.

            Organizatorem konkursu była pani Jolanta Mazanka.

          • MAJOWE ŚWIĘTA

          • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 maja - Państwowe Święto Pracy, 2 maja - Państwowe Święto Flagi oraz 3 maja - Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

            30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas V, VI i VII. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne i przedstawili ciekawe informacje na temat Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi wprowadzono w 2004 roku. Flaga jest, obok godła, naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Następnie przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności uchwalenia konstytucji w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Miała ona na celu naprawę Rzeczypospolitej znajdującej się w trudnej sytuacji politycznej i społecznej. Ta uroczystość to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed wielu lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

            Powaga treści, piękne pieśni patriotyczne oraz współgrająca z tym dekoracja sprawiły, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie z uwagą obejrzeli występ.

             

                                                                                                                                                                                    J.C.

          • BIEDRONKA

          • Za nami przesłuchania do tegorocznego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Biedronka”, w których brali udział uczniowie klasy II oraz przedszkolaki. Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom  i czekamy na wyniki.

          • WIOSENNA GAZETKA!

          • Rozstrzygnęliśmy konkurs na najciekawszą gazetkę wiosenną organizowany przez Samorząd Szkolny. Oto wyniki:

            I miejsce: klasa V

            II miejsce: klasa VII

            III miejsce: klasa VI

            Gratulujemy!

          • NASIONKA CZYTELNICTWA

          • Z okazji Dnia Książki uczniowie klas I i II podjęli wyzwanie szkolnej biblioteki i zasiali nasionka czytelnictwa w specjalnie przez siebie przygotowanych doniczkach literackich. Każde ziarenko kryje w sobie potencjał do rozkwitu wspaniałych wartości: „wiedzy, mądrości, zrozumienia świata, magii matematyki i miłości, która będzie towarzyszyć im przez całe życie”. Ta inicjatywa jest wyjątkowym sposobem na rozwijanie wyobraźni i pasji czytelniczej. Projekt ten nie tylko promuje czytelnictwo, ale również uczy cierpliwości i obserwacji. Uczniowie, którzy teraz będą przyglądać się wzrostowi swoich literackich nasionek, nauczą się, że każda książka, podobnie jak roślina, potrzebuje czasu, aby rozwinąć swoje pełne piękno. To przesłanie, że czytanie wymaga pewnego wysiłku i zaangażowania, ale efekty tej pracy mogą przynieść ogromne korzyści na całe życie.

            Z niecierpliwością oczekujemy na rozwój tych magicznych nasion i na to, co przyniosą w przyszłości. Niech ta akcja przyniesie obfite owoce w postaci rozwiniętych umysłów i pełnych serc!

          • PODSUMOWANIE PROGRAMU "NATIVE SPEAKER W NASZEJ SZKOLE"

          • Z ogromną satysfakcją informujemy, że zakończył się niezwykły program „Native Speaker w każdej szkole", realizowany we współpracy z Tutlo – szkołą angielskiego online!

            Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła była częścią tego innowacyjnego przedsięwzięcia, umożliwiając naszym uczniom regularny kontakt z native speakerem podczas zajęć z angielskiego. To nie tylko wyjątkowa szansa na doskonalenie umiejętności językowych, ale także krok w kierunku pokonywania barier językowych i urozmaicania procesu nauki.

            Program trwał prawie dwa miesiące. Każda klasa miała możliwość uczestnictwa w zajęciach z nauczycielami języka angielskiego z różnych krajów.  Lekcje miały formę konwersacji, tak więc uczniowie mogli ćwiczyć umiejętności komunikacyjne, poszerzać swoje słownictwo oraz struktury gramatyczne. Zajęcia z native speakerem cieszyły się zainteresowaniem. Uczniowie chętnie i aktywnie brali w nich udział.

            Oto kilka opinii naszych uczniów po zakończeniu programu:

             

            „Mnie się bardzo podobało i nauczyłem się różnych słów. Pani nas tak fajnie uczyła i była miła”.

            Antek kl.2

            „Zajęcia były mega. Chciałabym mieć takie zajęcia zawsze”.

            Ada kl.2

            „Było fajnie. Nauczyłem się nowych słów i zdań. Na początku myślałem, że będzie trudniej”.

            Antek kl.5

            „Moim zdaniem lekcje online z języka angielskiego pomogą nam rozmawiać z ludźmi z innego kraju. Nauczyliśmy się także różnych słówek. Najlepszą lektorką była Jamie. Zajęcia z nią były zabawne i bardzo mi się podobały. Jamie THE BEST”.

            Zuzia M. kl.6

            „Lekcje angielskiego online bardzo mi się podobały. Lektorka była bardzo fajna i ciekawie prowadziła lekcje. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takich lekcjach, dużo się nauczyłam”.

            Zuzia T. kl.6

            „Według mnie lekcje online z lektorem przydają się dla dzieci w szkole, ponieważ uczą się więcej niż przewiduje podstawa programowa z języka angielskiego. Każdy lektor jest inny, inaczej uczy, może być bardziej energiczny niż poprzedni itp. Moje ulubione zajęcia były z lektorką panią Jamie, natomiast z inną lektorką też były OK. Teraz mam więcej pewności, kiedy rozmawiam z kimś z innego kraju. Polecam”.

            Jessica kl. 6

            „Zajęcia z Jamie bardzo mi się podobały, były fajne i zabawnie prowadzone”.

            Amelka kl.6

            „Moim zdaniem lekcje z lektorem były fajne. Pani Jamie super prowadziła lekcje, miała śmieszne pomysły np. pokazywała śmieszne obrazki za każdą dobrą odpowiedź. Dużo się nie nauczyłem, bo większość rzeczy wiedziałem, ale parę słów sobie przypomniałem”.

            Franek kl. 6

            „Lekcje z native speakerem bardzo mi się podobały. Mieliśmy możliwość rozmawiania z kimś, kto posługuje się tylko językiem angielskim. Niektóre osoby bardzo się „wciągnęły” w rozmowę, a inne próbowały rozmawiać. Bardzo fajnie też, że lepsi w angielskim pomagali słabszym. Niektóre lekcje były bardziej spokojne, a inne bardziej energiczne. Mnie jest też trudniej to ocenić, ponieważ z powodu choroby byłam tylko na kilku lekcjach, lecz z tych kilku zajęć mogę śmiało stwierdzić, iż lekcje z paniami lektorkami były bardzo interesujące, mimo że nie wszystko rozumiałam”.

            Klara kl.6

            Dziękujemy także wszystkim rodzicom za zaangażowanie. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój naszych uczniów.

          • KONKURS POWIATOWY

          • 23 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się IV Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „English is Fun" dla klas II i III, w którym uczestniczyło 13 uczniów z 12 szkół z terenu powiatu trzebnickiego. Naszą placówkę reprezentował Antoni T. z klasy II. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami z zakresu czytania ze zrozumieniem, z leksyki oraz z gramatyki, rozpoznawali nazwy zawodów w języku angielskim, nazwy produktów spożywczych oraz części ciała. Antoni T., mimo że nie zdobył tytułu laureata, bardzo dobrze poradził sobie z ćwiczeniami uzyskując wynik 29 pkt. z 52 pkt. możliwych do zdobycia. Antkowi serdecznie gratulujemy wiedzy i odwagi, życząc sukcesów w kolejnych konkursach, nie tylko językowych. 

          • PAMIĘTAMY...

          • Katyń to skrytobójczy mord dokonany na polskich oficerach, urzędnikach administracji państwowej, lekarzach, naukowcach, duchownych, którzy zabijani byli w więzieniach i grzebani w nieustalonych dotąd miejscach.

            13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili odkrycie masowych grobów polskich oficerów, ludzi zamordowanych strzałem w tył głowy. W ten sposób stalinowscy oprawcy wymordowali czternaście tysięcy polskich jeńców wojennych i blisko siedem i pół tysiąca cywilnych więźniów.

            Na znak pamięci o ofiarach tego sowieckiego ludobójstwa kolejny już raz uczniowie i nauczyciele zebrali się przy Dębie Pamięci, który został posadzony na terenie naszej szkoły w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Katyń...ocalić od zapomnienia". Ma on nie tylko przypominać nam o straszliwej tragedii w Katyniu, ale także o wszystkich pomordowanych, którzy w rosyjskich więzieniach - w czasie przesłuchań, tortur, przymuszania do współpracy i potem nad dołami śmierci zachowali godność i honor.

            Dąb, przed którym zebraliśmy się, został posadzony dla uhonorowania pułkownika Franciszka Machowskiego zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

            Pomimo upływu czasu pamięć o ofiarach Katynia jest ciągle żywa, a dostojne Dęby Pamięci po wiek wieków będą dbały, aby nigdy nie zgasła w narodzie.

          • PRZEDSTAWIENIE W CAPITOLU

          • 18 kwietnia chętni uczniowie z klas V-VII wybrali się do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu na przedstawienie pt. „Alicja”. Spektakl wyreżyserowała Martyna Majewska na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”.

            Widzowie przenieśli się w świat marzeń sennych głównej bohaterki. Jest to miejsce, które pobudza wyobraźnię, zaskakuje, rozśmiesza i zadziwia. Autorki scenariusza wzbogaciły oryginalną opowieść o nowe wątki i odniesienia. Powstał obraz o dorastaniu, buncie i poszukiwaniu własnej tożsamości we współczesnym, często skomplikowanym świecie. Historia została przedstawiona w niezwykłej, magicznej scenerii, pełnej kolorowych kostiumów i barwnych dekoracji. Doskonała muzyka i gra aktorska sprawiają, że spektakl z pewnością pozostanie na długo w pamięci widzów.

          • DZIEŃ MARCHEWKI

          • 4 kwietnia obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Międzynarodowy Dzień Marchewki. Była to znakomita okazja, aby wprowadzić najmłodszych w świat zdrowego odżywiania i pokazać im, jak ważne jest spożywanie warzyw. Przygotowanie świeżo wyciskanego soku z marchewki było nie tylko wspaniałą zabawą, ale również cenną lekcją. Dzieci dowiedziały się, skąd pochodzą produkty, które spożywają, a także zdobyły praktyczne umiejętności przygotowywania zdrowych napojów.

          • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          • 21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu, kiedy to nie tylko witamy kalendarzową wiosnę, ale również obchodzimy Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki. Ten dzień ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ promuje ideę akceptacji i tolerancji wobec różnorodności oraz niepełnosprawności. Kolorowe skarpetki są znakiem, że różnorodność jest czymś, co nas wzbogaca, a nie dzieli.

            W naszej szkole, choć obchody tego dnia przypadły dzień później, uczniowie z entuzjazmem zaangażowali się w różnorodne zabawy ruchowe na boisku szkolnym. Była to okazja nie tylko do wspaniałej rozrywki, ale także do wyrażenia solidarności i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Poprzez wspólną zabawę, pokazaliśmy, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy, bez względu na swoje ograniczenia, może czuć się akceptowany i równy.

            Świętowanie Dnia Kolorowej Skarpetki w taki sposób uczy empatii, otwartości i akceptacji, pokazując, że każdy z nas może przyczynić się do budowania społeczeństwa wolnego od barier i uprzedzeń.

          • TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • W ostatnim tygodniu lutego w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Ojczystego. Podczas zajęć uczniowie mogli zagrać w gramatyczne 5 sekund, zmierzyć się z testem na uważność dotyczącym polskiego alfabetu, a także pogimnastykować aparat mowy z łamańcami językowymi w odbiciu lustrzanym. Podczas przerw można było utrwalić wiadomości dotyczące naszego języka, zapoznać się z ciekawostkami, którymi często zaskakuje, a także ocalić słowa od zapomnienia, dzięki kodom QR oraz w mniej nowoczesny sposób, korzystając z tradycyjnego słownika języka polskiego. Uczniowie mieli również okazję, aby zaprezentować swoje artystyczne umiejętności, wykonując podczas zajęć plastycznych piękne inicjały.

            Miejmy nadzieję, iż taka forma obcowania z językiem polskim przybliżyła uczniom jego bogactwo i piękno.