• NOWOROCZNA WIZYTA

          • Noworoczna wizyta

             

            04.01.2024 r. uczniowie należący do Szkolnego Wolontariatu odwiedzili pensjonariuszy Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Skoroszowie.

            Uczniowie złożyli życzenia noworoczne, wręczyli symboliczne prezenty oraz zaśpiewali kolędy.

            Ta wizyta uświadomiła dzieciom, że obok nas żyją seniorzy, którzy są samotni i każde odwiedziny są dla nich świętem.

            Uczniowie wraz z opiekunką zaplanowali następne spotkanie. Odbędzie się ono w maju bieżącego roku.

            Taka forma wolontariatu to korzyść dla obu stron - mieszkańcy ośrodka mogli przez moment zapomnieć o samotności i starości, a dzieci dostrzegły, ile radości może przynieść ich obecność starym i schorowanym ludziom.

          • WYJAZD MIKOŁAJKOWY DO CHWALIMIERZA

          • Wyjazd mikołajkowy do Chwalimierza

             

            8 grudnia dzieci z grupy „Myszki" oraz z klas „0", I i II wybrały się na wycieczkę do Chwalimierza na spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego Elfią Świtą.

            Na początku spotkania Elfy zaprosiły dzieci do swojej szkoły, gdzie chętnie podzieliły się wiedzą, a nawet zdradziły kilka słodkich sekretów o tym, jak pomagają w przygotowaniu świąt Mikołajowi. Każdy absolwent Elfiej Szkoły otrzymał dyplom pomocnika Świętego Mikołaja. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wraz z Panią Mikołajową ozdabiały pierniczki i wykonywały ozdoby świąteczne. Nie zabrakło też elfich pląsów i zabaw. Na koniec pojawił się sam Święty Mikołaj, aby porozmawiać z dziećmi o prawdziwej magii świąt. Każdy miał możliwość szepnąć mu do ucha o czym marzy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Była to naprawdę udana wyprawa. Dzieci wróciły zadowolone, każde ze swoim pięknie przyozdobionym piernikiem i ozdobą świąteczną, która na pewno zawiśnie na choince.

             

                                                                                                                                            J.C.

          • MUNDIAL PRZEDSZKOLAKA

          • Mundial Przedszkolaka

            7 grudnia przedszkolaki z klasy „0" w składzie: Kaja G., Wiktor O., Hania Sz., Adam B., Blanka B., Adam Ś., Fabian B., Maks K. wzięli udział w finale Mundialu Przedszkolaka. Dzieci podczas zawodów odwiedził wyjątkowy gość - Święty Mikołaj. Każdy uczestnik mundialu otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom z rąk burmistrza Marka Długozimy. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów. 

          • XIII ŚWIATOWE DNI TABLICZKI MNOŻENIA

          • XIII ŚWIATOWE DNI TABLICZKI MNOŻENIA

            17 listopada 2023 r.  w Szkole Podstawowej w Masłowie już po raz szósty zorganizowaliśmy

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – w tym roku była to XIII edycja. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki, a także zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przykładów mnożenia. W tygodniu poprzedzającym uczniowskie zmagania można było powtórzyć tabliczkę mnożenia, korzystając z podpowiedzi zamieszczonych na szkolnym korytarzu.

            Egzamin składał się z czterech części. Pierwsza część obejmowała egzamin ustny - 5 przykładów z tabliczki mnożenia i dzielenia. Egzamin ustny odbywał się w grupach. Druga część obejmowała rozwiązywanie samodzielne 5 przykładów - był to egzamin pisemny - indywidualny. Trzecia część to karty z balonami i sową. Karty te były przeznaczone dla każdego ucznia do pracy samodzielnej. Czwarta część polegała na pracy w grupach. Były to karty z labiryntem mnożenia i tarczą z tabliczki mnożenia. Każda grupa losowała po dwie karty. Na zakończenie uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując zagadki i łamigłówki. Zadania były powtarzane dwukrotnie. Cała akcja trwała 4 godzin.

            Do egzaminu przystąpiło 23 uczniów z klas V ,VI i VII. Uczniowie klasy V zmagali się z tabliczką mnożenia do 100, a uczniowie z klas VI-VII  - do 500. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 95.

            Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyła Klara L. – kl.6 (86 punktów/ 95 punktów).

            I miejsce: Dominika W., Amelia Ż.– kl.5 – 85 punktów

            II miejsce: Julia K., Sasza O. – kl.5, Zuzanna M.- kl.6  – 84 punkty

            III miejsce: Zuzanna T. –kl.6 - 83 punkty

            IV miejsce: Maciej K.- kl.6  – 82 punkty

            V miejsce: Lena W. – kl.5 – 73 punkty.

            W klasie VII najlepszy wynik uzyskała Alicja P. Uczennica zdobyła 71 punktów. Uczniowie, którzy zdobyli czołowe miejsca, otrzymali nagrody rzeczowe oraz ocenę celującą z matematyki ( ekspert oraz I, II i III miejsce) oraz oceną bardzo dobrą ( IV i V miejsce).

            Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji za rok.

             

                                                                                    Koordynator akcji: Jolanta Mazanka

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • PASOWANIE NA UCZNIA KLASY 1

             

            28 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Masłowie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystości wziął udział burmistrz Marek Długozima, dyrektor szkoły Aleksandra Pasierska oraz rodzice pierwszoklasistów.

            Uczennica klasy VI Amelia Sz. powitała wszystkich przybyłych gości. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po prezentacji umiejętności i wiadomości uczniowie w pięknych biretach na głowach, w podniosłej atmosferze, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia, a burmistrz wręczył uczniom pamiątkowe dyplomy i legitymacje. Prezenty dla swoich pociech przygotowali także rodzice. Po pasowaniu dyrektor Aleksandra Pasierska podziękowała wychowawczyni klasy pierwszej pani Jadwidze Cierpiał za przygotowanie uroczystości, w szczególny sposób zwróciła się do burmistrza, dziękując za przybycie na tę uroczystość i za wsparcie w trwającym remoncie szkoły, pierwszakom pogratulowała wejścia w poczet uczniowskiej społeczności Szkoły Podstawowej w Masłowie. Na zakończenie burmistrz Marek Długozima skierował następujące słowa do uczniów: 

            "Życzę Wam, by czas spędzony na lekcjach był wielkim odkrywaniem świata i zdobywaniem kolejnych poziomów wiedzy. Wierzę, że będziecie strzec zasad i dbać o dobre imię swojej szkoły".

            Burmistrz pogratulował pani dyrektor zaangażowania w rozwój placówki i powiedział, że w szkole systematycznie będzie przeprowadzany gruntowny remont.

            Po uroczystości pierwszoklasiści udali się do sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

            JC

          • KASZTANY DLA SCHRONISKA

          • Kasztany dla schroniska

                W poniedziałek 20.11.2023 r. Wolontariusze wraz z członkami Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły  Podstawowej w Masłowie wybrali się do Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku, aby przekazać dla zwierząt zebrane wcześniej kasztany. 
                Po dotarciu na miejsce powitał nas pan leśniczy , który opowiedział o historii i aktualnej działalności Ośrodka. Mieliśmy także możliwość spotkania oko w oko z dzikimi zwierzętami takimi jak muflony, jelenie, dziki a także z orłem umieszczonym w jednej z wolier. Pan leśniczy podzielił się z nami ciekawostkami na temat  sokolnictwa, bartnictwa oraz wprowadził nas w temat łowiectwa, które prowadzone zgodnie z etyką i prawem łowieckim, pomaga w regulacji liczebności zwierząt. Zostaliśmy także zaproszeni na warsztaty organizowane przez działającą przy Ośrodku „ Fundację z Mojego Łowiska”, które odbywają się wiosną. Podczas warsztatów uczniowie zbudują domki lęgowe dla ptaków, które zabiorą ze sobą i zawieszą na drzewach rosnących wokół szkoły. 
                Mimo niesprzyjającej aury, udało nam się rozpalić ognisko, zjeść ciepłą kiełbaskę i troszkę się ogrzać, a pan leśniczy zagrał dla nas na rogu  sygnał nagonki. 
                Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie i do zobaczenia na warsztatach !

            AS, BF    

          • " GÓRA GROSZA"

          • Szkolne  Koło Wolontariatu ogłasza :  
            Dołączamy do akcji „Góra Grosza”!
            Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet – Góra Grosza. Zebrane pieniądze przekazywane są na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych, które nie wychowują się w swojej rodzinie. 
            Cel jest szczytny, warto dołożyć od siebie choćby grosik ;)

          • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
             
            Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości.
            Także w naszej szkole 8 listopada 2023 roku odbył się z tej okazji uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja i nauczyciele. Zgodnie ze zwyczajem rozpoczęliśmy świętowanie odśpiewaniem pełnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego" w ramach kolejnej ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu". Następnie uczniowie klas V, VI i VII przedstawili część artystyczną, która wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Pozwoliły one zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
            Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

          • KONKURSOWE ZMAGANIA

          •             W październiku 2023 r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnym etapie konkursu zDolnyŚlązak. Według organizatora – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu - cele konkursów, odbywających się w ramach konkursu zDolny Ślązak są zorientowane na ucznia szkoły podstawowej, jego rodziców lub opiekunów prawnych, nauczycieli poszczególnych przedmiotów, szkołę oraz instytucje odpowiedzialne za kreowanie polityki oświatowej w regionie.

                        Najważniejszymi podmiotami tego przedsięwzięcia są uczniowie, którzy mogą zaprezentować szeroko rozumiane kompetencje przedmiotowe, eksponować swoje kierunkowe zainteresowania i uzdolnienia, a dzięki współzawodnictwu motywować się do dalszej pracy. Ich rodzice i nauczyciele otrzymują informację zwrotną o możliwościach poznawczych uczniów, co pozwala w warunkach domowych i szkolnych stymulować dalszy ich rozwój, pomagać przy planowaniu dalszej ścieżki rozwoju edukacyjnego. Szkoła zyskuje prestiż, ale i przyjmuje zobowiązanie, by inicjować działania na rzecz wspierania zainteresowań i uzdolnień, zaś władze oświatowe stają przed potrzebą planowania i realizacji systemowych rozwiązań, które pozwolą wpływać na naukowe ambicje młodych

            Dolnoślązaków.

                        W tegorocznym konkursie uczestniczyli uczniowie klas 6 i 7, którzy rozwiązywali zadania konkursowe z 4 przedmiotów:

            języka angielskiego: Jessica R., Zuzanna M., Franciszek A., Maciej Ł.

            biologii: Alicja P., Maria F., Roman O., Lena P.

            matematyki: Klara L, Zuzanna T., Zuzanna M., Maciej K., Jessica R.

            historii: Maciej K.

             

                        Zmagania konkursowe zakończyły się na poziomie szkolnym, żaden uczeń nie zdobył wystarczającej liczby punktów, aby przejść do kolejnego etapu, ale mimo wszystko gratulujemy wiedzy i podjęcia wyzwania w zmierzeniu się z trudnym i wymagającym konkursem.

             

          • DNI KULTURY ZDROWOTNEJ

          • Dni Kultury Zdrowotnej

             

            W dniach 23.–27.10.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dni Kultury Zdrowotnej.

            W programie brali udział uczniowie z klas I-II oraz V-VII.

            Na zajęciach omawiana była tematyka dotycząca zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i higieny osobistej.

            Uczniowie wykonali owocowe sałatki, jeże i szaszłyki oraz zwierzęta z warzyw i owoców.

          • ŚWIĘTO DYNI

          • Święto Dyni

             

            Z okazji „Dnia Dyni" w oddziałach przedszkolnych został zorganizowany konkurs na najciekawszą dynię. Wszystkie konkursowe dynie były wspaniałe i zostały nagrodzone. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz „dyniowy" prezent.

            Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.

             

            Kasia Zaborowska

            Angelika Guzik 

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Dzień Postaci z Bajek

             

            6 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły "Dzień Postaci z Bajek", który był okazją do zorganizowania balu. 

            Dzieci w tym dniu były przebrane w piękne bajkowe stroje. Były tańce, zabawa i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

            Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom "Przyjaciela Postaci z Bajek".

             

            Kasia Zaborowska

          • NAGRALIŚMY KLIP

          • NAGRALIŚMY KLIP!

            Zaczęło się dość niepozornie … uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej w Masłowie wpadły na pomysł, aby wziąć udział w konkursie organizowanym przez LIDL Polska pod nazwą „Szkoły Pełne Talentów 2”. Naszym zadaniem było napisanie tekstu do podanej przez organizatora melodii w taki sposób, aby zaprezentować utalentowanych uczniów w naszej szkole oraz nakręcić klip o tej samej tematyce. Poszliśmy jednak o krok dalej i oprócz piosenki konkursowej, stworzyliśmy także piosenkę o naszej szkole!

            Tekst oraz układ choreograficzny powstały w ekspresowym tempie. Do naszego klipu zaprosiliśmy wszystkich tych, którzy mieli ochotę podzielić się swoimi pasjami. Jednak, aby teledysk wyglądał profesjonalnie, poprosiliśmy o pomoc fachowców - p. Jakuba Ostasiuka oraz p. Michała Drejera z Wydziału Promocji Gminy Trzebnica. Prace nagraniowe przebiegły bardzo sprawnie, a dzięki podpowiedziom p. Jakuba i p. Michała stres związany z wystąpieniem przed kamerami zupełnie ustąpił!

            Była to dla nas fantastyczna przygoda, cenna lekcja i niesamowite doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

            AS

          • "SZKOŁA PAMIĘTA"

          • „SZKOŁA PAMIĘTA”

             

            Po raz kolejny Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Masłowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych najbliższych, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnokrajowej i lokalnej. Dzięki temu inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Wolontariusze posprzątali dwa groby znajdujące się za kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Masłowie, a także zatrzymali się chwilę przy ruinach mauzoleum, aby w ciszy uczcić pamięć osób, które niegdyś w nim spoczywały. Uczniowie zapalili również znicze- symbole pamięci o zmarłych.

            AS

          • SPEKTAKL W IMPARCIE

          • Spektakl w Imparcie

            17 października bieżącego roku uczniowie klas V-VII Szkoły Podstawowej w Masłowie udali się do Impart Centrum we Wrocławiu na przedstawienie pt. „Mały Książę”. Spektakl wyreżyserował Piotr Rutkowski w oparciu o towarzyszące kolejnym pokoleniom uniwersalne dzieło Exupery’ego.

            Uczniowie śledzili losy Małego Księcia odwiedzającego kolejne planety. Razem z nim przeżywali jego wzloty, upadki, rozczarowania i przyjaźnie. Historię dopełniły musicalowe piosenki autorstwa Malwiny Czapiga, animacje, barwne kostiumy, układy choreograficzne elementy cyrkowe oraz urzekająca muzyka Pauliny Kapłon-Talik.

            Podróż po wszechświecie, w którą została zabrana widownia, sprowokowała do odkrywania samego siebie, do postawienia sobie ważnych pytań i poszukiwania, często, niełatwych odpowiedzi.

          • "CZYTAMY Z SERCEM" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MASŁOWIE

          • Czytamy z Sercem” w Szkole Podstawowej w Masłowie

            Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Organizatorem akcji jest pani Małgorzata Ficoń ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu.


            Celem przedsięwzięcia jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. 
            W tym roku już po raz drugi do tej wspaniałej inicjatywy dołączyła również społeczność Szkoły Podstawowej w Masłowie.

            Z tej okazji wychowawczyni grupy przedszkolnej „Myszki” przeczytała swoim podopiecznym opowiadanie          M. Ficoń pt. „Serce misia”. Była to rozmowa chorego misia z mądrym kotkiem, z której najmłodsi dowiedzieli się czego unikać, by ich serduszko nie chorowało oraz co mogą zrobić, by cieszyć się zdrowiem.

            Uczniów z klas I i II odwiedziły starsze koleżanki z klasy VI, które przeczytały swoim kolegom fragment książki pt. „Krew” K. Grajkowskiego. Jest to pięknie ilustrowana książka, która przekazuje młodym czytelnikom multum informacji na temat układu krwionośnego w bardzo przystępny i ciekawy sposób — poprzez ukazanie historii dziewięcioletniego Kamila i jego serca. Uczniowie wysłuchali również cudownej opowieści o tym, że serce ma się tylko jedno i należy o nie w szczególny sposób dbać. Główna bohaterka książki R. Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Pracownia Aurory” prowadzi od lat pracownię złamanych serc, jednak martwi się, że musi zamknąć swoją działalność. Czy rzeczywiście jej praca nie jest już potrzebna?

            Uczestnicy zajęć świetlicowych obejrzeli film edukacyjny na temat budowy i funkcjonowania układu krwionośnego, następnie kolorowali i wypełnili karty pracy związane z anatomią serca.

            Uczniowie klas V i VI wzięli udział w quizach dotyczących budowy i funkcjonowania układu krwionośnego, a także pierwszej pomocy, następnie wysłuchali fragmentu książki pt. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” P. Beręsewicza – zabawnej opowieści nie tylko o pierwszej szkolnej miłości…Podczas zajęć powstały również piękne ilustracje do „sercowych” związków frazeologicznych. Na przerwach natomiast na modelu zawieszonym na jednej z tablic wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość budowy serca.


            Zwieńczeniem przedsięwzięcia był „Spacer serc”. Przedszkolaki z grupy „Myszki” wraz z opiekunkami wybrały się na spacer po Masłowie, aby zamanifestować troskę o zdrowie. Podczas wycieczki rozdawano przechodniom ulotki, na których zostały przedstawione wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób każdy może zadbać o swoje serce. Rozpowszechniane broszurki dotyczyły też wartości płynących z głośnego czytania. Podczas spaceru wszystkim dopisywał świetny humor. Posłuchajmy zatem najmłodszych i zadbajmy o siebie i swoich najbliższych.

            asf

          • SPOTKANIE Z DARIUSZEM BOCZAREM

          • Co roku 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski- święto osób niewidomych i niedowidzących.

            Z okazji tego święta 5 paźdiernika w Szkole Podstawowej w Masłowie gościliśmy osobę niewidomą, pana Dariusza Boczara wraz z opiekunką z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  w Trzebnicy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i II. Na początku dzieci obejrzały film opowiadający o funkcjonowaniu osób niewidomych w społeczeństwie. Uczniowie zadawali pytania dotyczące filmu, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Nasz gość opowiedział o tym, jak radzi sobie w życiu codziennym, o nowościach technicznych podnoszących komfort życia oraz jak pomóc osobie niewidomej w potrzebie. Duże zainteresowanie wzbudziły zaprezentowane przez pana Dariusza przedmioty, którymi się posługuje: biała laska, książka napisana alfabetem Braille'a  czy też lupa. Chętni uczniowie, w specjalnych okularach, mogli poruszać się przy pomocy białej laski, a także sprawdzić, jak działają niektóre przedmioty wykorzystywane w kuchni przez osoby niewidome, np. nalewając wodę do szklanki tak, aby jej nie rozlać albo się nie poparzyć. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, chętnie w nich uczestniczyły.

            Serdecnie dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć i życzymy panu Dariuszowi wielu sucesów.