Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej przy Szkole Podstawowej w Masłowie wyjechali na dwudniową wycieczkę do Malborka, Kwidzyna i Grudziądza.
Swoją turystyczną przygodę rozpoczęli od zwiedzania Zamku w Malborku. Zamek
w Malborku, to największa gotycka twierdza w Europie, która leży na prawym brzegu Nogatu. Wznoszony był w kilku etapachprzez Zakon Krzyżacki. Budowa trwała od 1280roku do połowy XV iskłada się z trzech zamków:Wysokiego, Średniego i Niskiego, które połączone są potężnym systemem podwójnych murów obronnych. W 1997roku Zamek
w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Kolejnym etapem podróżowania był wieczorny spacer ulicami miasta Kwidzyna. Po aktywnie spędzonym wieczorze cała grupa udała się do hotelu na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia wraz z przewodnikiem p. Adamem wychowankowie świetlicy odwiedzili Zamek Kapituły Pomezańskiej zbudowany w latach 1320-1345. Zamek stanowi unikatową perłę architektury gotyckiej. Swoje miano uzyskał dzięki połączeniu z Katedrą.
A ognistoczerwona cegła, z której został zbudowany, wyróżnia go na tle innych wielkich budowli tego typu w Europie.
W drodze powrotnej do Masłowa podróżnicy ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej wraz z przewodnikiem zwiedzili miasto Grudziądz. Przewodnik oprowadzał uczniów szlakiem lokalnych zabytków, a swoimi ciekawymi opowieściami i anegdotami urozmaicał zgłębianie historycznych tajemnic. W ramach pieszej wycieczki uczniowie ze świetlicy, udając się w kierunku Spichlerzy, które spełniały funkcję magazynów zbożowych oraz funkcję obronną, zaś po przekształceniu w XIX i XX wieku również mieszkalną,przeszli Bramą Wodną zbudowaną na początku XIV wieku.W planie wycieczki ujęty był również zamek obronny usytuowany na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu. Zamek został zbudowany przez Zakon Krzyżacki w latach 1260-1299. Obiekt ten był wielokrotnie niszczony i do naszych czasów pozostała tylko wieża Klimek oraz studnia.
Z 23-metrowej wieży można podziwiać wspaniałą panoramę jaka roztacza się na miasto
i dolinę Wisły. Wycieczkowicze zobaczyli również Bazylikę św. Mikołaja-najstarszy kościół, który budowany był przez 130 lat oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Wyjazd na wycieczkę z historią w tle, zwiedzanie miejsc istotnych dla naszej kultury
i sztuki, wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Już dzień po powrocie dzieci z dużym sentymentem wspominali wspólnie spędzony czas oraz dzielili się swoją wiedzą na temat odwiedzonych zabytków. Dzięki wyjazdowi każdy uczestnik miał okazję połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli aktywną formę spędzania czasu wolnego z nauką. Za wszystkie wspomnienia i możliwość zgłębiania historii serdecznie dziękujemy Panu Markowi Długozimie Burmistrzowi Gminy Trzebnica. Budowanie pozytywnych relacji rówieśniczych
i wspomnień nie byłoby możliwe gdyby nie Pana wsparcie i życzliwość w dofinansowaniu przejazdu na wycieczkę.
B. Falkowska