Zgodnie z art. 96 KD dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę rowerem, która nie ukończyła 18 lat, jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy.
W podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej widnieje zapis brzmiący, że szkoła powinna zapewnić możliwość uzyskania karty rowerowej przez ucznia, który ukończył 10 lat.
Zgodnie z tym zapisem nauczyciele techniki, w ramach swoich zajęć, przeprowadzają cykl lekcji z zakresu zapoznania ucznia ze znakami drogowymi dotyczącymi pieszego
i rowerzysty, bezpieczeństwa ucznia w ruchu drogowym, jako pieszego, pasażera
i rowerzysty, a także zapoznają uczniów z zasadami konserwacji i regulacji roweru jako bezpiecznego środka transportu.
Wychodząc naprzeciw bezpieczeństwu naszych uczniów, uzupełniając teorię
o praktykę, w dniach od 11-13 września na Kompleksie Boisk Orlik w Trzebnicy odbył się gminny, praktyczny egzamin na kartę rowerową. Patronat honorowy nad egzaminem objął Pan Marek Długozima Burmistrz Gminy Trzebnica.
11 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Masłowie wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu egzaminu. Zmagania egzaminacyjne dla naszych uczniów otworzył Pan Marek Długozima Burmistrz Gminy Trzebnica.
Do egzaminu, w ciągu trzech dni, przystąpiło około 370 uczniów z gminnych szkół podstawowych (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP Masłów, SP Boleścin i SP Kuźniczysko).
Uczniowie mieli możliwość zdawać egzamin na mobilnym miasteczku ruchu drogowego, które zostało wypożyczone od WORD z Wrocławia.
W ramach egzaminu uczniowie uczestniczyli w symulacji ruchu ulicznego, a ich zadania polegały na jeździe, na rowerze na wprost z uwzględnieniem ruchu prawostronnego, reagowaniu na znaki drogowe, zmianie pasa ruchu, przejeździe technicznym bez podpórek
i bez najeżdżania na linie, ustępowaniu pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym, hamowaniu w polu końcowym.
Egzamin został przeprowadzony przez Pana Jarosława Fita, egzaminatora z WORD Wrocław oraz przez Panią Paulinę Pierchorowicz-Rączkę pełniącą obowiązki Dyrektora Szkoły Podstawowej w Masłowie.
Podczas gminnego egzaminu na kartę rowerową każdy uczeń miał sposobność wykorzystania mobilnego miasteczko ruchu drogowego jako środka dydaktycznego do nauki prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym, w którym bardzo ważne są prawidłowe nawyki rowerzysty. Uczniowie mieli możliwość zastosowania się do zasad ruchu drogowego w symulowanych sytuacjach drogowych, a tym samym mogli zmierzyć się z własnym wyobrażeniem na temat swoich umiejętności.
Gminny egzamin praktyczny na kartę rowerową przebiegł w bardzo przyjaznej
i sprzyjającej uczniowi atmosferze. Był okazją do zdobycia pierwszego prawa jazdy, czyli karty rowerowej. Dokumentu niezbędnego do samodzielnego poruszania się ucznia po drogach publicznych.
Paulina Pierchorowicz-Rączka