Informatyka kl. 7
TYDZIEŃ X (04.06.2020r.)
Temat: Przyjemności informatyczne - Dzień Dziecka.
Proszę zrobić sobie dzisiaj informatyczną przyjemność, jak ktoś lubi malować, rysować, obrabiać obrazy - proszę dzisiaj spędzić miło czas z ulubionymi programami graficznymi, jak toś lubi tworzyć multimedia może wykonać piękną rodzinną prezentację ze zdjęć domowych i wieczorem z rodziną usiąść i obejrzeć wspólnie, jak ktoś lubi grać w gry komputerowe może dzisiaj właśnie tak spędzić czas!!! A może dobry film????!!!
Miłego dnia!!!!!
TYDZIEŃ IX (28.05.2020r.)
Temat: Opracowywanie dokumentu.
Proszę zapoznać się z materiałem z dzisiejszej lekcji.
Zapisywanie dokumentu tekstowego:
Dokument tekstowy możemy zapisać w pliku na dowolnym nośniku pamięci zewnętrznej. Podczas zapisywania pliku program może zaproponować nazwę domyślną, np.: bez tytułu 1 (edytor LibreOffice Writer), lub przyjąć jako nazwę początkowy fragment tekstu (Microsoft Word).
W edytorze tekstu Microsoft Word pliki są domyślnie zapisywane z rozszerzeniem doc lub docx, w edytorze LibreOffice Wrirter z rozszerzeniem odt, w edytorze WordPad z rozszerzeniem rtf, a w Notatniku z rozszerzeniem txt.
Notatka:
- Dokument tekstowy skład się z akapitów, a akapity z wierszy.
- Długość wiersza tekstu jest ograniczona z lewej i prawej strony marginesami. Jeśli tekst nie mieści się w jednym wierszu, jest automatycznie przenoszony do następnego.
- Naciśnięcie klawisza ENTER powoduje zakończenie jednego akapitu i rozpoczęcie kolejnego. Kursor tekstowy przechodzi wówczas do nowego wiersza. Nowy akapit będzie miał zwykle takie same parametry formatowania jak poprzedni. Jeśli parametry formatowania mają być inne należy je zmienić.
- Akapit zawsze rozpoczyna się od nowego wiersza. Wiersze akapitu mogą mieć wcięcia, które można wykonywać suwakiem np. suwakiem na linijce
- W dokumencie tekstowych występują nie tylko litery, cyfry, znaki interpunkcyjne i inne znaki widoczne na wydruku, ale również znaki niewidoczne na wydruku, np. spacja, znak końca akapitu, tzw. twarda spacja, ręczny podział wiersza, znak tabulacji.
- W edytorze tekstu Microsoft Word pliki są domyślnie zapisywane z rozszerzeniem doc lub docx, w edytorze LibreOffice Wrirter z rozszerzeniem odt, w edytorze WordPad z rozszerzeniem rtf, a w Notatniku z rozszerzeniem txt.
Interlinia
Interlinia to odstęp pomiędzy wierszami w akapicie. Wybierając odpowiednią opcję możesz zdecydować, czy odstępy te będą większe, czy mniejsze.
Aby zmienić odstęp pomiędzy wierszami w akapicie, wybierz odpowiednią opcję w poleceniu Interlinia na pasku narzędzi (Wstążce) lub z poziomu okna dialogowego Akapit zmień parametry interlinii.
Malarz formatów jest narzędziem usprawniającym formatowanie tekstu, który umożliwia skopiowanie zazwyczaj wszystkich parametrów formatowania wybranego tekstu i zastosowania ich do innego fragmentu.
Tworząc dokument tekstowy, należy dbać o poprawność redakcyjną. Tekst powinien być bezbłędnie napisany i odpowiednio sformatowany.
Podczas redagowania tekstu nanosimy poprawki stylistyczne, gramatyczne i inne oraz przygotowujemy dokument komputerowy do druku.
W dobrze zredagowanym tekście nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych.
Zapoznaj się z filmem instruktażowym prezentującym efekty działania domyślnych ustawień słownika ortograficznego wbudowanego do edytora tekstu
https://1drv.ms/u/s!AuUBlvKlkrLUgSN-3emRYuFdxmwU?e=SuB6Lg’
a następnie sprawdź za pomocą słownika dostępny Ci dokument tekstowy np. charakterystykę, która pisałeś na poprzedniej lekcji.
Większość edytorów tekstu jest wyposażona w słownik synonimów, tzw, tezaurus, który umożliwia zamianę danego wyrazu na jego synonim. Program proponuje czasem kilka wyrazów. Należy jednak słowa zamieniać świadomie, ponieważ zamienniki proponowane przez komputer muszą być odpowiednie.
Zależnie od przeznaczenia dokumentu tekstowego stosuje się różne kroje pisma.
Krojów szeryfowych (czcionki z krótkimi kreseczkami na zakończeniach liter, pełniącymi funkcję ozdobników) używa się do pisania wypracowań, listów i innych pism oraz do składu książek i gazet. Zwyczajowo stosuje się czcionkę o rozmiarze 12 pkt. Przykładami czcionek szeryfowych są: Times New Roman, Curier New.
Krojów bezszeryfowych używa się do wykonania dużych napisów, do tytułów, czyli elementów, które powinny się wyróżniać w stosunku do zasadniczego tekstu. Stosujemy je również w przypadku, gdy tekst ma być czytany z ekranu np. w prezentacji. Arial, Calibri to przykłady czcionki bezszeryfowej.
Najlepszy efekt uzyskamy, gdy w jednym dokumencie zastosujemy najwyżej trzy rodzaje czcionek. Tekst napisany rożnymi czcionkami, w dodatku przypadkowo wybranymi, sprawia wrażenie chaotycznego, przez co staje się trudny w odbiorze. Nie należy stosować również wielu różnych wyróżnień w jednym dokumencie.
TYDZIEŃ IX (21.05.2020r.)
Temat: Papież Jan Paweł II.
Proszę wykonać prezentację multimedialną pt.: "Papież Jan Paweł II". (czas do 28. 05. 20r. do godz. 15.00)
Proszę skupić się na konkretnej sferze do wyboru:
- Pielgrzymki do Polski
- Pielgrzymki do świata.
- Papież kochający góry.
- lub inna wybrana przez siebie, ale zatytułowana.
- Na pierwszym slajdzie wpisujemy tytuł: Papież Jan Paweł II i pod sposem wybrany przez siebie temat. Może być także jako podtytuł. Na przykład:
Papież Jan Paweł II
Pielgrzymki do Polski
Prezentację można wykonać w Power Poincie lub Sway.
Prezentacja powinna składać się z 20 slajdów lub więcej.
Muszą być zdjęcia połączone z informacjami.
Dla chętnych można dołożyć muzykę i film.
Pracę zapisujecie i udostępniacie mi w Teams. Nie wysyłacie na maila!
Po wykonaniu w prawym górnym rogu jest słowo UDOSTĘPNIJ!
Trzeba kliknąć na udostępnij, potem określonym osobom, następnie zaproś osoby do wyświetlania i niżej wpisuje się imię i nazwisko albo maila osoby, której udostępniacie zadanie i napiszcie Beata Kawalec - Górka lub bkawalecgorka@spmaslowtrzebnica.onmicrosoft.com
Inaczej nie można zobaczyć waszej pracy!!!
NAPISZCIE NA CZACIE TEAMS, ŻE WYKONALIŚCIE ZADANIE, ZAPISALIŚCIE, UDOSTĘPNILIŚCIE, A JA ODPISZĘ CZY JEST WSZYSTKO DOBRZE!!!!
TYDZIEŃ VII(07.05.2020r.)
Temat: Poznajemy aplikację Sway z Office365.
Po obejrzeniu filmów proszę przygotować swojego Swaya. Proszę wybrać jeden z tematów:
1. Polskie góry.
2. Jeziora w Polsce.
3. Najpiękniejsze polskie zamki.
Może być 10 slajdów. Wystarczą zdjęcia i ich opis. Dla chętnych można wstawić film i muzykę. Tutaj jest prościej niż w Power Poincie. Czas do 21. 05. 20r.
TYDZIEŃ VI (07.05.2020r.)
Temat: Polska w roli głównej..
Proszę wykonać prezentację pt: „Polska w roli głównej”.
Proszę skorzystać z programu Power Point z Office 365. Na Teamsie napiszę instrukcję gdzie zapisać i w jaki sposób.
TYDZIEŃ V (30.04.2020r.)
Temat: Opracowywanie tekstu.
Proszę przeczytać temat w podręcznika str. 111 - 117 i wykonać ćwiczenia zawarte w temacie.
Jako zadanie proszę odpowiedzieć na pytania 2,3,4 ze strony 118, proszę wykonać zadanie nr 2 ze strony 118.
Zadanie dla chętnych!!!
str. 119, zad 2.
TYDZIEŃ IV (23.04.2020r.)
Temat: Tworzenie dokumentu.
Proszę przeczytać temat w podręcznika str. 104 - 110 i wykonać ćwiczenia zawarte w temacie.
Jako zadanie proszę przedstawić 4 zasady redagowania tekstu.
TYDZIEŃ V (16.04.2020r.)
Temat:Programowanie i techniki algorytmiczne. (2g)
tech_algo.pdf
Odpowiedzi na pytania proszę przesłać na umówionego maila w jakimkolwiek edytorze tekstu.
Miłej pracy!!!
__________________________________________________________________________________
TYDZIEŃ III (02.04.2020r.)
Temat:Programowanie i techniki algorytmiczne. (2g)
Proszę skopiować link i wkleić do wiersza adresu w przeglądarce internetowej, następnie obejrzeć dlaczego algorytmy są ważne....
https://pl.khanacademy.org/computing/computer-science/algorithms/intro-to-algorithms/v/what-are-algorithms
Na tej samej stronie proszę także obejrzeć : "Grę w zgadywanie liczb", "Szukanie najkrótszej drogi", "Algorytmy wokół ciebie" - wszystko to znajdziecie w lewym menu.
Dzisiaj trochę teorii:
Sposoby rozwiązywania zadań, czyli algorytmy, można przedstawiać w postaci graficznej jako schematy blokowe. Na początku przypomnimy pojęcie algorytmu!
Algorytm to jednoznaczny przepis, dyktujący krok po kroku postępowanie w celu rozwiązania pewnego problemu lub sposobu osiągnięcia jakiegoś celu.
Ponadto, jeszcze raz przypomnimy sobie, jakie cechy musi mieć poprawny algorytm.
A są to:
• poprawność - dla każdego przypisanego zestawu danych, po wykonaniu skończonej liczby czynności, algorytm prowadzi do poprawnych wyników,
• jednoznaczność - w każdym przypadku zastosowania algorytmu dla tych samych danych otrzymamy ten sam wynik,
• szczegółowość - wykonawca algorytmu musi rozumieć opisane czynności i potrafić je wykonywać,
• uniwersalność - algorytm ma służyć rozwiązywaniu pewnej grupy zadań, a nie tylko jednego zadania.
Przykładowo algorytm na rozwiązywanie równań w postaci ax + b=0 ma je rozwiązać dla dowolnych współczynników a i b, a nie tylko dla jednego konkretnego zadania, np. 2x+6=0. W schemacie blokowym poszczególne operacje przedstawione są za pomocą odpowiednio bloków. Połączenia określają kolejność sposób wykonywania operacji realizujących dany algorytm. Do tworzenia schematów blokowych algorytmu wykorzystamy program edukacyjny ELI. Niżej przedstawiono operatory arytmetyczne i relacyjne używane przy tworzeniu algorytmów.
Operatory arytmetyczne
Operatory arytmetyczne służą do wykonywania zwyczajnych operacji dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Do tej grupy należą również operatory przeznaczone do takich specjalnych celów, jak na przykład obliczenie części całkowitej wyniku dzielenia liczb całkowitych lub obliczanie reszty z takiego dzielenia (modulo). Wszystkie operatory arytmetyczne TP są zestawione w poniższej tabeli
Operatory arytmetyczne
+ Znak dodatni
- Znak ujemny
+ Dodawanie
- Odejmowanie
* Mnożenie
/ Dzielenie zmiennopozycyjne
DIV Dzielenie całkowite; 365 DIV 7 = 52
MOD Reszta z dzielenia całkowitego; 365 MOD 7 = 1
Operatory relacyjne
Oprócz operatorów do budowania wyrażeń arytmetycznych niezbędne sąteż operatory do porównywania argumentów. Operatory takie, zwane relacyjnymi, są bardzo przydatne; umożliwiają bowiem budowanie instrukcji decyzyjnych. Operatory relacyjne, dostępne w TP, są przedstawione w poniższej tabeli. Każdy z nich wymaga dwóch argumentów, a wynikiem operacji jest wartość typu Boolean (True, False).
= Oba argumenty są równe 4 = 4 ; ‘a’ = ‘a’
<> Argumenty są różne 4 <> 6 ; ‘jeden’ <> ‘dwa’
> Lewy argument jest większy od prawego 40 > 30
< Lewy argument jest mniejszy od prawego 60 < 100
>= Lewy argument jest większy lub równy prawemu 34.45 >= 16.67
<= Lewy argument jest mniejszy lub równy prawemu
__________________________________________________________________________________________________________
TYDZIEŃ II (26.03.2020r.)
Temat:Sposoby przedstawiania algorytmów.
Przypomnisz sobie, czym jest algorytm i w jaki sposób można go przedstawić. Nauczę się tworzyć schematy blokowe prostych algorytmów.
Zadanie (w jakimkolwiek edytorze tekstu)
1. Narysuj schemat blokowy algorytmu obliczania pola prostokąta.
2. Napisz w postaci listy kroków algorytm wysyłania wiadomości e-mail.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
TYDZIEŃ I (19.03.2020r.)
Temat: Powtórzenie wiadomości.
Przygotowanie się do zdalnego prowadzenia zajęć, zorganizowanie odpowiedniego sprzętu komputerowego, multimedialnego. Utworzenie grup społecznościowych do komunikacji z nauczycielami.
Przypominamy sobie zasady bezpieczeństwa w sieci:
https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa