W październiku, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno –Epidemiologiczną w Trzebnicy, w naszej szkole zostały zorganizowane „Dni Kultury Zdrowotnej” pod hasłem: „Zdrowo żyjemy, świat podbijemy”. Głównym celem programu była promocja zdrowego stylu życia. W działaniach edukacyjnych wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Na godzinach wychowawczych oraz lekcjach techniki odbyły się pogadanki dotyczące higieny osobistej w życiu codziennym, a także wykłady odnoszące się do negatywnych skutków spożywania alkoholu, używek oraz palenia papierosów. Wygłoszono także referat pt. ,,Czynniki wpływające na kształtowanie stylu życia i zachowań zdrowotnych’’. W ramach akcji zorganizowano również konkurs plastyczny, a prace, które powstały, zaprezentowano w formie wystawy na szkolnych korytarzach. Koordynatorem programu była pani Jolanta Mazanka.
Dni Kultury Zdrowotnej
Afrykarium
10 listopada odbyła sie wycieczka do wrocławskiego ZOO zorganizowana przez panią Barbarę Falkowską. Brały w niej udział najmłodsze dzieci z naszej szkoły. Główną atrakcją były odwiedziny otwartego dopiero od trzech tygodni jedynego w Polsce Afrykarium. Pomimo sporej kolejki do kasy i do pawilonu dzieci były bardzo szczęśliwe. Zobaczyły niezwykłą florę i faunę wód afrykańskich. Po powrocie podzieliły się wrażeniami ze swoimi koleżankami i kolegami, którzy to pozazdrościli tej ekscytującej wyprawy. W związku z tym planujemy jeszcze jeden wyjazd w tym roku, tak aby zaspokoić ciekawość wszystkich młodych odkrywców.
Iteatr
6 listopada uczniowie klas IV – VI obejrzeli kolejne przedstawienie w Teatrze Internetowym TVP. Tym razem był to spektakl „Dziób w Dziób” z teatru Baj Pomorski w Toruniu. „Dziób w dziób” to współczesny dramat dla dzieci pisany ich językiem i mówiący o ich problemach: o modzie, o bandzie podwórkowej, o odrzuceniu i akceptacji, o sztuce bycia liderem i rywalizacji.
Święto Odzyskania Niepodległości
„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" Jan Paweł II
4 listopada 2014 roku uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły zebrali się na uroczystym apelu z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie z klas VI - VI pod kierunkiem pani Jadwigi Cierpiał i Haliny Bolisęgi przygotowali montaż słowno – muzyczny dotyczący bohaterstwa Polaków walczących o niepodległość Polski.
Młodzi aktorzy przypomnieli o datach i wydarzeniach sprzed 96 lat, uświadamiając wszystkim, jak długa była polska droga do niepodległości. Uczniowie pięknie recytowali poruszające wiersze przypominające, czym jest patriotyzm, braterstwo i poświęcenie, wprowadzając jednocześnie nastrój zadumy i powagi. Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się o 123 latach niewoli, zaborach, powstaniach, I wojnie światowej, kluczowej roli Józefa Piłsudskiego, a także o tym, dlaczego to ważne wydarzenie świętujemy właśnie 11 listopada. Wielu wzruszeń dostarczyły przepięknie wykonane pieśni, m.in. : „Pierwsza brygada” oraz „ Piechota”. Występ zakończyło wspólne przejmujące odśpiewanie „Roty” .
Przed sceną, na której występowali uczniowie widniały: flaga Polski, symbole polskiej drogi do niepodległości, a także wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie spisali się bardzo dobrze, po raz kolejny przybliżając społeczności szkolnej karty historii naszej Ojczyzny.
Puchar Tymbarku
31 października chłopcy z klas IV-VI wzięli udział w XV Turnieju " Z Powórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Mecze na szczeblu powiatowym rozgrywane były w Prusicach. Naszą gminę reprezentowali uczniowie jedynie z dwóch szkół, w tym właśnie z Masłowa. Chłopcy zajęli piąte miejsce. Gratulujemy!
Konkurs recytatorski
30 października odbyły się w szkole eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Magia Słowa" dla uczniów klas IV - VI. Każdy uczestnik recytował wiersz oraz fragment prozy.
Wyróżnieni:
I miejsce - Julita Lorek (klasa VI)
II miejsce Agnieszka Duszyńska oraz Izabela Putko ( klasa VI)
III miejsce - Monika Duszyńska (klasa VI)
Gratulujemy!
Julita Lorek reprezentowała szkołę w konkursie powiatowym, który odbył się 6 listopada w Pęgowie.
ŚLUBUJEMY UCZYĆ SIĘ PILNIE!
28 października był szczególnym dniem w naszej szkole. Od rana panował u nas gwar i niecodzienne ożywienie. Powodem tak niezwykłych wydarzeń byli pierwszoklasiści, którzy zostali dziś przyjęci do grona braci uczniowskiej.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście , burmistrz Marek Długozima, dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz, dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli, radny gminy Edward Sikora, dyrektor szkoły Jadwiga Drobik, licznie zgromadzeni rodzice, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami.
Mimo obecności na widowni tak wielu gości, to pierwszoklasiści byli dziś głównymi bohaterami i to na nich skupiła się uwaga wszystkich.
Zanim jednak nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami artystycznymi. Pięknie śpiewali , recytowali wiersze, rozwiązywali zagadki szkolne i pokonywali liczne próby przygotowane przez uczniów klasy szóstej, otrzymując za to odznaki – symbole mądrości , przyjaźni i pracowitości. Udowodnili wszystkim, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Masłowie. Po tym szczególnym sprawdzianie, do którego wspaniale przygotowała uczniów ich wychowawczyni, pani Krystyna Niewiadomska, nadeszła chwila ślubowania, a następnie pasowania . Pani Dyrektor przyjęła wszystkich uczniów klasy I do grona społeczności uczniowskiej , poprzez symboliczne pasowanie kolorowym, wielkim, drewnianym ołówkiem.
Po emocjonujących chwilach głos zabrali przedstawiciele gości, dziękując dzieciom za wspaniały występ i życząc im samych sukcesów. Następnie pierwszoklasiści otrzymali upominki od rodziców oraz sołtysów Masłowa i Cerekwicy. Miłą uroczystość zakończył pyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
5 listopada 2014r. o godz. 17:00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy!
Pamięć ciągle żywa
W dniu Zaduszek,
w czas jesieni,
odwiedzamy bliskich groby,
zapalamy zasmuceni
małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
że aż łuna bije w dali,
lecz i takie są mogiły,
gdzie nikt lampki nie zapali.
Władysław Broniewski
Aby grobów wspomnianych w drugiej zwrotce wiersza było jak najmniej, grupa uczniów z klas IV-VI pod opieką pani A. Szymczak – Falkowskiej po lekcjach 27 października, tuż przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, wybrała się na cmentarz znajdujący się przy kościele w Cerekwicy. Młodzi uczniowie ze szkolnego wolontariatu, chcąc uczcić pamięć zmarłych, posprzątali zaniedbane i opuszczone groby, na których później złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dzieci z naszej szkoły tradycję sprzątania cmentarza parafialnego pielęgnują od wielu lat, dlatego nie trzeba ich było długo namawiać do tego działania. Miejmy nadzieję, że to młode pokolenie będzie pamiętać o znaczeniu pierwszych dni listopada. My również pamiętajmy, szanujmy pamięć o zmarłych i zapalmy znicz w tych szczególnych świątecznych dniach.
MAKULATURA, BATERIE,ELEKTROŚMIECI
PRZYPOMINAMY O TRWAJĄCYCH W SZKOLE ZBIÓRKACH:
MAKULATURY,BATERII ORAZ ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO!
Lekcja multimedialna
23 października uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w multimedialnej lekcji na żywo zatytułowanej "Opowieść o Żydach polskich". W trakcie lekcji uczniowie, prowadzeni przez muzealnych edukatorów i znanych aktorów, przenieśli się do XVI- wiecznego Krakowa, stanęli przed ozdobnym sklepieniem synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.
NAKRĘTKI
Przypominamy o trwającej w naszej szkole akcji zbierania nakrętek!
"NAKRĘĆ SIĘ I POMÓŻ CHORYM DZIECIOM!"
Marzycielska Poczta
W dobie Internetu, wszechobecnych smartfonów i tabletów trudno jest mówić o tradycyjnym liście, jako sposobie komunikacji. Przez współczesną młodzież i dzieci coraz częściej uważany jest on niestety za relikt przeszłości. Aby przypomnieć uczniom, że istnieje coś więcej niż maile, SMS-y i czat, w szkolnej bibliotece między 9. a 15. października został zorganizowany Tydzień Pisania Listów.
W tym czasie uczniowie mogli poznać wiele ciekawostek związanych z listem, znaczkiem pocztowym i pocztą. Jednak na tym nie koniec, gdyż nie wszyscy zrozumieli, dlaczego w dzisiejszym świecie nadal warto wysyłać listy, skoro można posłużyć się o wiele szybszym i łatwiejszym sposobem komunikacji. Dlatego, jako społeczność szkolna, dołączyliśmy do „Marzycielskiej Poczty”, którą znaleźliśmy w Internecie. Tam dowiedzieliśmy się o bardzo chorych dzieciach, które czekają właśnie na tradycyjne listy. Okazało się, że warto je pisać, ponieważ mogą one sprawić komuś ogromną przyjemność. Uczennice ze szkolnego wolontariatu zapoznały się z zamieszczonymi na stronie internetowej profilami dzieci i wybrały te, do których później napisały piękne listy, z nadzieją, że sprawią one radość adresatom.
Listy zostały wysłane. Czekamy na odpowiedź!
Bobolandia!
14 października pani Barbara Falkowska zorganizowała wyjazd do Sobótki. Okazało się , niestety, że nie wszytko można zaplanować. Otóż, nie dopisała nam pogoda, wręcz uparła się, aby pokrzyżować nam szyki. Okropnie padało i powiało wielkim chłodem. Cóż… nie poddaliśmy się, tylko po prostu zmieniliśmy plany, oszukując nieprzyjazną aurę i udając się do niezwykle przez nas lubianego miejsca we Wrocławiu, Parku Rozrywki Bobolandia.
Ileż tam wspaniałych atrakcji : małpi gaj, wulkan, pięciopolowa trampolina, zjeżdżalnia rolkowa, góra piaskowa, strzelnica kulkowa i wiele innych, a co w tym dniu najważniejsze, wszystkie one znajdowały się pod dachem.
Zabawa, jak zwykle, była przednia. Harce, swawola i niczym nieograniczona wolność. To miejsce działa jak miód na nasze serca. Polecamy wszystkim, których rozpiera energia! My z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy Bobolandię.
WSPOMNIENIE
25 września 2014 roku uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Masłowie zebrali się na okolicznościowym apelu upamiętniającym 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Jadwigi Cierpiał i Marzeny Frątczak przygotowali montaż słowno – muzyczny dotyczący bohaterstwa Polaków w czasie walki z okupantem niemieckim. Młodzi aktorzy w interesujący sposób przypomnieli o datach i wydarzeniach sprzed 75 lat, oddając hołd żołnierzom i urzędnikom, którym nie dane było doczekać zwycięstwa. Uczniowie pięknie recytowali poruszające wiersze przypominające, czym jest patriotyzm, braterstwo i poświęcenie. Wielu wzruszeń dostarczyły wysłuchane pieśni : „Hymn Podziemnego Państwa Polskiego” oraz oddająca hołd harcerzom Szarych Szeregów „ Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko”. Przypomniały one wszystkim o Testamencie Polski Walczącej, którego my, żyjący współcześnie, jesteśmy spadkobiercami, wprowadzając jednocześnie nastrój zadumy i powagi. Występ dzieci zakończył przejmujący apel o pokój na świecie zawarty w wierszu „Drzewo pokoju”.
Na scenie, na której występowali uczniowie widniała flaga z hasłem „My z niego wszyscy” oraz symbol kotwicy Polski Walczącej. Uczniowie spisali się bardzo dobrze, za co otrzymali gromkie brawa.
SOBÓTKA
24.09.2014r. odbyła się wycieczka do Sobótki uczniów kl. II i III. Organizatorem wyjazdu było szkolne koło LOP z opiekunami: panią AnitaKochmańską i Urszulą Piech.
Głównym celem wyprawy było zdobycie szczytu Ślęży. Od samego początku dopisywała pogoda i humory też. Nie było łatwo, ale Ślęża została zdobyta. Po drodze podziwialiśmy różne okazy przyrody i napotkane zwierzęta. Na szczycie rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Oglądaliśmy też piękne widoki.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wieczorem wróciliśmy do domu.
BIEGI PRZEŁAJOWE
Byliśmy, pobiegliśmy, ale... nie zwyciężyliśmy. Trudno. Za rok kolejna szansa!
DZIEŃ BEZ SAMOCHODU I POŻEGNANIE LATA
19 wrzesnia chętni uczniowie wzięli udział w kolejnej kampanii ekologicznej, „Światowy Dzień bez Samochodu”, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zaproponował uczniom mieszkającym w Cerekwicy zamiast tradycyjnego powrotu do domu autobusem pieszą wędrówkę ze szkoły. O tym, że pomysł bardzo sie wszystkim spodobał organizatorzy przekonali się po lekcjach, gdy w umówionym miejscu przed szkołą zgromadziła się zaskakująco duża liczba chętnych do wymarszu. Okazało się bowiem, że wśród zebranych są również uczniowie z Masłowa, którzy zdecydowali się towarzyszyć kolegom z Cerekwicy, a później pieszo z nauczycielkami wrócić do domu. Trasa wycieczki wiodła przez pola, na których zaobserwowaliśmy oznaki nieuchronnie zbliżającej się jesieni, wszak miała ona nadjeść już za trzy dni. Wielką radość sprawił nam obraz wypatrzonych na horyzoncie przepięknych saren.
Wszystkim uczestnikom podczas wędrówki dopisywał wesoły nastrój, na co wpływ miała z pewnością przepiękna, jeszcze letnia, słoneczna pogoda .
Wreszcie zadowoleni, pełni energii dotarliśmy do celu i zadeklarowaliśmy udział w kolejnych „pieszych przedsięwzięciach”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie