• Charakterystyka placówki

Lokalizacja szkoły

Szkoła Podstawowa w Masłowie znajduje się w niewielkiej, liczącej niespełna 350 mieszkańców, miejscowości w gminie Trzebnica. Masłów jest małą miejscowością, ale jego historia jest niezwykle bogata i sięga okresu kultury łużyckiej. W XVI wieku rozminęło się naukowe zainteresowanie urnami znalezionymi na cmentarzysku ciałopalnym na masłowskim wzgórzu Tὂppelberg. Ściągnęły one do Masłowa wielu ówczesnych wybitnych uczonych.[1]

W 1711 roku została wydana „Maslographia” - pierwszy opis okolic Masłowa autorstwa pastora i archeologa Leonarda Davida Hermana- mieszkańca Masłowa. Dzięki jego odkryciom Masłów zyskał miano kolebki prehistorii śląskiej.

Masłów jeszcze w XIX wieku był dużą wsią, w której znajdował się kościół ewangelicki wybudowany w XVI wieku, pałac z folwarkiem, szkoła, młyn, wiatrak , browar, cegielnia, prasa parowa oraz bażanciarnia.[2]

Obecnie w Masłowie znajduje się kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Szkoła Podstawowa – dwa ośrodki życia kulturowego. Szkoła mieści się w dwóch budynkach położonych wśród zieleni, w sąsiedztwie rzeczki Mlecznej, urokliwych pól i lasów, z dala od głównej drogi, co zapewnia bezpieczeństwo uczęszczających do szkoły dzieci. Na terenie szkolnym znajduje się również świetlica wiejska, z której od 2009 roku korzysta społeczność szkolna. Odbywają się tam uroczystości szkolne oraz w czasie jesienno- zimowym lekcje wychowania fizycznego, ponieważ szkoła nie posiada sali gimnastycznej.

Duża ilość dzieci z Masłowa i okolicznych miejscowości uczęszcza do szkół trzebnickich ze względu na bliskie, atrakcyjne sąsiedztwo oddalonej o 7 km Trzebnicy, będącej kulturalnym i społecznym centrum gminy.

Historia szkoły

Szkoła w Masłowie powstała najprawdopodobniej w XVII wieku, była to wówczas szkoła protestancka. Jej uczniem był wspomniany wcześniej pastor i archeolog Leonard Hermann oraz pastor Jerzy Szlag, słynny w XVIII wieku miłośnik i krzewiciel języka polskiego na Śląsku, autor i wydawca podręczników do nauki języka polskiego i polskich książek religijnych.

Dzieje zarówno szkoły, jak i całej miejscowości, zostały przerwane wydarzeniami 1945 roku, kiedy to po II wojnie światowej Śląsk wrócił do polski. Szkoła w Masłowie, już polska,  zaczęła funkcjonować na przełomie listopada i grudnia 1945 r. Po wojnie uczęszczały do niej również dzieci z okolicznych miejscowości : Ligoty Trzebnickiej, Kałowic, Jaszyc i Bukowca. W szkole znajdowały się 4 sale lekcyjne, pokój nauczycielski oraz mieszkanie dla nauczycieli. W powojennej masłowskiej szkole pracowało czworo nauczycieli, a uczniowie uczyli się w systemie zmianowym.

W 1960 roku szkoła przejęła drugi budynek dawnej ewangelickiej plebanii. Utworzono tam dwie sale lekcyjne oraz bibliotekę. Szkoła przechodziła liczne przekształcenia związane między innymi z etapami kształcenia. Na początku funkcjonowały w niej klasy I –III, później 0 – VIII, następnie 0 – VI, w latach dziewięćdziesiątych ponownie 0 – VIII, a od 2000 roku istnieje szkoła z oddziałami klasowymi I – VI oraz oddziałem przedszkolnym.

W 1993 roku po kolejnej już zmianie dyrektora rozpoczęto w szkole gruntowne remonty. Na początku zmieniono dach na głównym budynku. Następnie, podczas corocznych wakacji w ciągu pięciu lat, rodzice uczęszczających do szkoły dzieci pracowali  na rzecz placówki. Powstały, m.in.: boisko sportowe, nowe toalety, chodniki łączące budynki, bramy wjazdowe, posadzono również liczne krzewy wokół szkolnych budynków.

W latach dziewięćdziesiątych do szkoły uczęszczały dzieci z trzech miejscowości: Masłowa, Ligoty Trzebnickiej i Kałowic. Jednak z roku na rok było ich coraz mniej. W 2000 roku, dzięki staraniom dyrektor placówki, do uczęszczających do szkoły dzieci dołączyli uczniowie ze zlikwidowanej w tym roku Szkoły Podstawowej z Cerekwicy. Niestety od kilku lat dzieci systematycznie ubywa.

W 2004 roku w szkole powstała pracownia komputerowa, a w 2009 roku dzięki gminnym inwestycjom przy szkole wybudowano boisko wielofunkcyjne. W tym samym roku wyremontowano świetlicę wiejską, z której korzysta społeczność szkolna. W 2011 roku również dzięki gminnym inwestycjom w szkole zostały wymienione okna, drzwi wejściowe oraz instalacja elektryczna. Wymieniono również wykładziny oraz odmalowano sale lekcyjne.

W latach dziewięćdziesiątych przy szkole zaczęła funkcjonować świetlica środowiskowa finansowana przez gminę Trzebnica. Świetlica również została wyremontowana w 2011 roku.

Obecnie w Szkole Podstawowej w Masłowie pracuje 12 nauczycieli, w tym 4 w niepełnym wymiarze godzin. W placówce znajduje się oddział przedszkolny ( klasa „0”) oraz odziały I-VI, w których uczy się 79 dzieci. Niektóre zajęcia odbywają się w oddziałach łączonych.

opracowała

Anita Szymczak - Falkowska

[1] L.Gągało, Ze skarbca kulturowego Gminy Trzebnica. „ Panorama Trzebnicka” 2014 nr 2, s.22

[2] Tamże.