Technika - klasa VI
04 VI 2020 r.
Temat: Żyj aktywnie.
Temat lekcji ukrywa się pod linkiem Żyj_aktywnie
28 V 2020 r.
Temat: Rzuty aksonometryczne.
Zapoznaj się z prezentacją zamieszczoną poniżej:
21 V 2020 r.
Temat: Rzuty prostokątne - ćwiczenia.
Zadania do wykonania są formą ćwiczeń i nie podlegają ocenie.
14 V 2020 r.
Temat: Rzuty prostokątne.
Podobnie jak w ubiegłym tygodniu temat lekcji ukryty jest pod linkiem.
07 V 2020 r.
Temat: Nowoczesny sprzęt na co dzień.
Dzisiejszy temat ukrywa się pod linkiem.
Czekam na Wasze kokardy!
30 IV 2020 r.
Temat: Kokarda Narodowa na Święto Konstytucji 3 Maja.
Dzisiejsza lekcja ukrywa się pod linkiem zamieszczonym poniżej.
Jeżeli pojawią się problemy z podglądem sprawdź czy używasz google chrome.
Życzę przyjemności z odkrywania i tworzenia.
23 IV 2020 r.
Temat: Domowe urządzenia elektryczne.
Pomocny sprzęt
Urządzenia elektryczne są bardzo przydatne w życiu codziennym, a korzystanie z nich zaoszczędza nam dużo czasu. Poprawiają komfort życia i obniżają koszty utrzymania. Zanim zaczniemy korzystać z urządzeń elektrycznych, powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi i zwrócić szczególną uwagę na wskazówki dotyczące konserwacji i bezpieczeństwa, a także zapoznać się z panelem sterowania, ze wszystkimi funkcjami urządzenia oraz wskazówki dotyczącymi oszczędnego zużycia energii elektrycznej i ochrony środowiska.
WARTO WIEDZIEĆ
Przy zakupie nowego sprzętu gospodarstwa domowego wraz z instrukcją obsługi otrzymuje się kartę gwarancyjną. Dzięki niej kupujący ma prawo do bezpłatnej naprawy usterek, które pojawią się podczas użytkowania urządzenia. Gwarancja najczęściej obejmuje uszkodzenia powstałe w ciągu dwóch lat od nabycia danego produktu.
EKOWIADOMOŚĆ
Podczas gotowania na kuchence elektrycznej zużycie prądu jest znacznie mniejsze, jeśli garnek ma płaskie dno, przylegające całą płaszczyzną do pola grzejnego. Aby gotowanie było oszczędne, naczynie nie powinno być mniejsze niż płyta, na której stoi. Warto również pamiętać o stosowaniu pokrywek.
Pierwsze urządzenie elektryczne, które mogło służyć do gotowania, stworzono w Stanach Zjednoczonych w 1859 roku. Obecnie nowoczesne kuchnie są pełne sprzętów elektrycznych, które oszczędzają nasze siły i czas. Mimo ciągłych ulepszeń podstawowe zasady działania tych sprzętów nie zmieniły się do dziś.
Małe AGD
- kuchenka mikrofalowa;
- robot kuchenny;
- frytkownica beztłuszczowa;
- czajnik elektryczny.
Duże AGD
- pralka;
- lodówka;
- zmywarka.
TO CIEKAWE
Dawniej do przechowywania żywności służyły szafy lub pomieszczenia wypełnione lodem, dlatego nazywały się one lodówkami. W ten sam sposób potocznie określa się współczesne urządzenia chłodzące, mimo że nie wykorzystuje się w nich lodu.
WARTO WIEDZIEĆ
Po otwarciu puszki, np. z kukurydzą, należy niezużytą część przełożyć do szklanego opakowania. Żywność pozostawiona w otwartej puszcze staje się szkodliwa dla zdrowia.
Po każdym zmywaniu należy skontrolować sito, na którym pozostają zanieczyszczenia z brudnych naczyń. Kontrola sita jest jednym z ważniejszych elementów konserwacji zmywarki. Warto oczyścić sito pod bieżącą wodą i pamiętać o usuwaniu resztek pokarmów przed włożeniem brudnych naczyń do zmywarki.
EKOWIADOMOŚĆ
Ekologicznym sposobem mycia zmywarki jest samodzielne przygotowanie specjalnej pasty, którą wyczyścimy wnętrze urządzenia. w tym celu w miseczce rozrabiamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji sodę i mydło rozpuszczone we wrzącej wodzie, następnie przekładamy pastę na dno zmywarki, wlewamy tyle samo octu co wody i włączamy program z największą temperaturą.
16 IV 2020 r.
Temat: Instalacje i opłaty domowe.
Rodzaje instalacji domowych:
- instalacja centralnego ogrzewania;
- instalacja elektryczna;
- instalacja wodna;
- instalacja kanalizacyjna;
- instalacja gazowa.
Skąd się bierze woda w kranie?
TO CIEKAWE
Z KAPIĄCEGO KRANU W CIĄGU JEDNEJ DOBY MOŻE WYPŁYNĄĆ OKOŁO 18 LITRÓW WODY.
Skąd się bierze ciepło w naszym domu?
EKOWIADOMOŚĆ
TRADYCYJNIE CIEPŁO WYTWARZANE JEST PODCZAS SPALANIA WĘGLA, DREWNA LUB GAZU. JEDNAK CORAZ CZĘŚCIEJ DO OGRZEWANIA MIESZKAŃ WYKORZYSTUJE SIĘ ENERGIĘ SŁONECZNĄ LUB GORĄCĄ WODĘ POCHODZĄCĄ Z WNĘTRZA ZIEMI.
Zanim rozbłyśnie światło...
TO CIEKAWE
OPRÓCZ ELEKTROWNI I CIEPŁOWNI ISTNIEJĄ TEŻ ELEKTROCIEPŁOWNIE. W ZAKŁADACH TYCH UZYSKUJE SIĘ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I CIEPŁO. DZIĘKI TEMU ZOSTAJĄ OBNIŻONE KOSZTY ICH WYTWARZANIA.
W POLSCE ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ WYTWARZA SIĘ GŁÓWNIE W ELEKTROWNIACH CIEPLNYCH OPALANYCH WĘGLEM.
Gaz w domu
WARTO WIEDZIEĆ
PAMIĘTAJ O WIETRZENIU MIESZKANIA PODCZAS UŻYWANIA ODBIORNIKÓW GAZOWYCH. SPALINY GAZU SĄ BARDZO GROŹNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA. W ŻADNYM WYPADKU NIE ZATYKAJ KRATEK WENTYLACYJNYCH.
Jak oczyszcza się ścieki?
NIE EKSPERYMENTUJ W DOMU!
Opłaty domowe
02 IV 2020 r. - przepraszam za opóźnienie
. Tym razem mi się przytrafiło
.
Temat: W pokoju nastolatka.
Organizacja miejsca pracy.
Pokój ucznia przeważnie pełni wiele funkcji. Służy do nauki, zabawy, spotkań z koleżankami i kolegami, jest też sypialnią. Zdarza się, że jeden pokój zajmuje dwoje, a nawet wiecej rodzeństwa. Dlatego pomieszczenie to należy urządzić w przemyślany sposób. Szczególnie dużo uwagi trzeba poświęcić organizacji miejsca pracy. Źle oświetlone i niedostosowane do wzrostu ucznia biurko może bowiem być przyczyną trudności w uczeniu się.
WARTO WIEDZIEĆ
Lampka stojąca na biurku powinna oświetlać blat z wysokości około 35 cm. Należy ustawić ją tak, aby światło nie raziło w oczy. Biurko i krzesło muszą być dostosowane do wzrostu użytkownika. Siedzisko krzesła i blat biurka powinny znajdować się na takiej wysokości, aby osoba siedząca mogła trzymać ręce i nogi zgięte pod kątem prostym.
Pokój ucznia.
Najlepszym sposobem na zagospodarowanie pokoju ucznia jest wydzielenie kilku obszarów, przeznaczonych do wykonywania określonych czynności.
Strefa odpoczynku
Aby dobrze wypocząć, potrzeba wygodnego i odpowiednio usytuowanego łóżka. Przykładowo, sofa i tapczan powinny być ustawione tak, aby można było je swobodnie rozkładać.
Strefa nauki
W tej części pokoju najważniejsze jest biurko oraz wygodne krzesło z możliwością regulacji wysokości siedziska i oparcia. Należy też zadbać o wlaściwe oświetlenie.
Strefa zabawy
Nawet jeżeli pokój jest mały, warto wygospodarować w nim miejsce, w którym można się zrelaksować po nauce, rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas z rówieśnikami.
Zadanie:
Sprawdź czy w Twoim pokoju są wydzielone ww. strefy, a jeżeli nie to zastanów się czy masz możliwość ich wydzielenia?
26 III 2020 r.
Temat: Dom bez tajemnic.
Dom - bezpieczeństwo i wygoda.
Dom daje człowiekowi przede wszystkim schronienie. Spędza się w nim dużą część życia. Dlatego ważne jest, aby był nie tylko bezpieczny, lecz także wygodny. Podczas wyboru miejsca zamieszkania warto zwrócić uwagę zarówno na formę budynku mieszkalnego, jak i na okolicę, w której się on znajduje. Przykładowo, osoba ceniąca prywatność i kontakt z przyrodą lepiej będzie się czuła w domu z ogrodem położonym na obrzeżach miasta niż w mieszkaniu w bloku stojącym przy ruchliwej ulicy.
Wyróżniamy 5 typów budynków mieszkalnych:
- zabudowa jednorodzinna;
- zabudowa bliźniacza;
- zabudowa szeregowa;
- zabudowa wielorodzinna - blok;
- wieżowiec.
Na budowie.
Domy różnią się wielkością i kształtem, jednak budowa każdego z nich przebiega w podobny sposób. Poszczególne etapy pracy wykonują różni specjaliści. Budynek wznoszony jest na podstawie projektu tworzonego przez architekta. Na miejscu budowy musi zostać przeprowadzony pomiar gruntów. Jest to zadanie geodety. Następnie robotnicy budowlani kopią dół pod fundamenty. Ściany wznosi murarz, natomiast cieśla buduje drewnianą konstrukcję dachową. Pokrycie dachu wykonuje dekarz. Kiedy mury i dach są już gotowe, monter wstawia okna i drzwi. Ostatni etap budowy domu odbywa się już w zamkniętym pomieszczeniu. Elektryk kładzie w ścianach instylację elektryczną, a hydraulik montuje instalacje: wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania.
Zadanie:
Wyszukaj informacje na temat elementów konstrukcyjnych budynku, a następnie wykonaj zadanie.
Zadanie polega na dokonaniu wlaściwego wyboru, a następnie na właściwym zapisie zdania. Gotową pracę należy przesłać na adres: paulina-pr@wp.pl.
1) Strop / Fundament to część budowli osadzona w ziemi, przenosząca na grunt obciążenia działające na budynek.
2) Ściany wewnętrzne / ściany zewnętrzne izolują wnętrze domu od wpływu czynników atmosferycznych i hałasu.
3) Schody / Ściany wewnętrzne rozdzielają poszczególne pomieszczenia wewnątrz budynku.
4) Fundament / Podłoga jest płaszczyzną, po której się chodzi i na której stoją sprzęty.
5) Ściany zewnętrzne / Schody umożliwiają przemieszczanie się między poszczególnymi kondygnacjami budynku.
6) Dach / Strop ochrania budowlę od góry przed działaniem czynników atmosferycznych.
Zadanie należy wykonać do 2 marca.
19 III 2020 r.
Temat: Na osiedlu.
Osiedle jest idealnym miejscem do zamieszkania, jeżeli istnieje na mim wiele obiektów i instytucji, z których korzysta się na co dzień. Oprócz budynków mieszkalnych powinny się tam znajdować między innymi sklepy, przedszkola, szkoła czy placówki różnych urzędów oraz służb, takie jak przychodnia lekarska i posterunek policji. Dobrze również, jeżeli wyodrębnione są place zabaw, tereny rekreacyjne, drogi oraz parkingi. O osiedlu wyposażonym w ten sposób mówi się, że jest funkcjonalne.
Zadanie:
- poszukaj na stronie https://mapa.targeo.pl mapy swojej miejscowości,
- przerysuj na kartkę A4 obrys terytorialny swojej miejscowości,
- a następnie, na wykonanym obrysie, wykonaj plan swojej miejscowości (zaznacz ważne obiekty i instytucje, pamiętaj o zamieszczeniu legendy).
Link do informacji na temat elementów mapy: http://gisplay.pl/kartografia/mapa-definicja/elementy-mapy.html
Powodzenia
Zadanie należy wykonać do 26 marca.