Tydzień Języka Ojczystego!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Dzień ten jest swoistą promocją języka ojczystego.

Z tej okazji w dniach od 21 do 25 lutego biblioteka szkolna zorganizowała (Ty)Dzień Języka Ojczystego. Szczególną uwagę zwróciliśmy na świadomość językową. W poniedziałek rozpoczęliśmy zabawę. Z bibliotecznej tablicy ogłoszeń zainteresowani uczniowie mogli wziąć ze sobą karteczkę z archaizmem i w ten sposób ocalić go od zapomnienia. Chętni rozwiązywali również łamigłówki ze słowami, które wyszły już z użycia. Drugiego dnia ratowaliśmy wołacz. Zadanie polegało na sprawdzaniu przez uczniów poprawności językowej nauczycieli. W kolejnych dniach odbywała się gra terenowa „Mam to na końcu języka”. Aby wziąć w niej udział, należało poprawnie odczytać wylosowane łamańce językowe. Po wejściu do gry uczestnicy mieli do rozwiązania 18 wyzwań językowych, z którymi świetnie sobie poradzili. Ostatnim, a zarazem najtrudniejszym zadaniem językowym okazał się być gramatyczny escape room profesora Polaka.

Podsumowaniem uczniowskich zmagań były dyplomy znawców języka, które otrzymali najaktywniejsi uczestnicy.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stały się okazją nie tylko do zabawy, współpracy i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim do promocji poprawnego posługiwania się językiem polskim.

• Wieści biblioteczne

• Randka w ciemno z książką!

Biblioteka szkolna z okazji walentynek zaprosiła uczniów klasy III i IV do włączenia się w zabawę czytelniczą polegającą na wypożyczeniu książki w ciemno, bez oceniania jej po okładce!

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, ponieważ książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, bezsenne noce, wypady urlopowe i wspólny odpoczynek.

14 lutego na czytelników w bibliotece czekały wybrane książki owinięte w szary papier. Chętni uczniowie, biorący udział w akcji, nie mogli zobaczyć okładki książki ani też przeczytać jej opisu. Swojego wyboru dokonali w ciemno!

W tym dniu uczniowie wykonali również „serca dla książki”, na których napisali, dlaczego lubią je czytać. Okazało się, że powodów sympatii do książki jest bardzo dużo. Powstałe serca ozdobiły biblioteczną tablicę ogłoszeń na szkolnym korytarzu.

Walentynkowa niespodzianka czekała również na nauczycieli i pracowników szkoły, którzy od biblioteki otrzymali walentynki z pięknymi cytatami o miłości i przyjaźni.

• Kiermasz książki

W dniach 20-21 stycznia w szkolnej bibliotece odbył się kiermasz taniej książki. Jego celem była promocja książki i czytelnictwa w środowisku szkolnym. Dzięki współpracy z Księgarnią w Tuliszkowie sprowadzone zostały książki o bardzo różnorodnej tematyce, jednak wśród naszych uczniów i nauczycieli największym powodzeniem cieszyła się literatura młodzieżowa i dziecięca. Dziękujemy wszystkim za przybycie.